Tantra masáže Praha - články


Tantra masáže Praha s.r.o. - Tantra i tantrické masáže v Reflexu

Tantrické masáže se staly předmětem zájmu redaktora časopisu Reflex, který u nás tantra masáž také inkognito vyzkoušel :-). V článku z března 2011 vám přináší své dojmy, zážitky i fotografie z našeho studia. V druhé části článku pak popisuje svůj rozhovor s Johnem Hawkenem na téma tantra i tantrické masáže v České republice z pohledu anglického tantra guru, působícího již přes 10 let také v Čechách. Autor se v článku snaží přijít i na to, proč jsou vlastně tantrické masáže u Čechů tak oblíbené!

Tantra masáže Praha v Reflexu. Tantra masáže Praha v Reflexu.
Tantra masáže Praha v Reflexu. Tantra masáže Praha v Reflexu.

Textová verze

Češi objevují tantru

SEX A SPIRITUALITA V JEDNOM BALÍKU

Polonahé masérky v tantrických studiích i pragmatičtí učitelé, kteří se vám na víkendových seminářích snaží zlepšit život. To vše jsme objevili, když jsme se snažili zjistit, proč se Češi zamilovali do tantry.
„Při tantře se připravte na jediné - pořád na vás bude někdo sahat.“

„K VYVRCHOLENÍ MŮŽE A NEMUSÍ DOJÍT,"

říká mi sympatická slečna s mimopražským přízvukem na konci poměrně obsáhlé přednášky o tom, co obnášejí její služby. Vzhledem k tomu, že jsme na Žižkově a slečna má onen zmíněný přízvuk a diskuse se vede o sexu, člověk by si myslel, že takhle nějak to musí chodit v jednom z těch mnoha privátů, které jsou rozesety po této pražské čtvrti a osázeny prostitutkami v různém stupni fyzické přijatelnosti.

v běžném žižkovském privátu na vás zírá z každé volné police soška Buddhy, všude kolem jsou na stěnách indické mytologické výjevy a vykuřovadel tolik, že tam mohli mít klidně dva měsíce schovanou mrtvolu a nic byste nevěděli. A celé se to navíc poměrně vznešeně jmenuje Centrum Integrity, takže máte dojem, že tu nemůže jít o nic tak banálního jako sex.

TAO NA ŽIŽKOVĚ

Ale pokud už tu jde o sex, rozhodně to není bráno banálně. Před samotnou procedurou se vám vedle fantasticky zenové věty v úvodu tohoto článku dostane i dalších pouček - třeba že byste měli hodně dýchat a snažit se užít si to celé, jak to jen jde. Což se dá, především uvážíme-li fakt, že vás pak masérka masíruje částečně nahá. Skutečně nejvzrušivějším faktem na celé masáži tak není vlastně nic jiného, než že máte dojem, že by k sexuálnímu vzrušení mohlo dojít. Aby byl odstíněn jakýkoli prvek vulgarity a zachován důraz na všechny ty „energetické prožitky" společně s maximálním zachováním exotiky (při nemožnosti popřít fakt, že za oknem je Žižkov), říká se tu důsledně ženskému a mužskému pohlaví po sanskrtsku joni a lingam.

„Tantra masáž v sobě spojuje prvky starodávných tantricko-taoistických technik a klasické masáže s atmosférou smyslného, intimního rituálu, který rozproudí vaši energii a naplní vás vzrušením a něhou," tvrdí stránky zmíněného centra. Nejsem si jist, zda jsem byl naplněn vzrušením a něhou, jsem si ale zcela jist, že jsem v jednu chvíli na několik minut usnul. Neprozradím vám tedy, zda jsem výrazně vylepšil svoji spiritualitu, začal si uvědomovat svoje energetické tělo, spojil se se svým vnitřním já, zažil dokonalou harmonii a spoustu dalších věcí, které tantrické masáže slibují. Ale byla by chyba něco podobného čekat ode mne, člověka, který usnul ve floatačním tanku i při holotropním dýchání, při testování psychoanalýzy zarytě mlčel a ani na třetí pokus se ho nepovedlo zhypnotizovat.

Na druhou stranu, jsem si jistý, že nešlo o špatnou masáž, a fakt, že vás masírují ručníky i oleji považuji za poměrně příjemný a v běžných českých podmínkách bohužel málo využívaný. A udělají vám radost i takové detaily, jako že dostanete ovoce, a vůbec si připadáte tak nějak příjemně... starořímsky. Tedy až na ty Buddhy okolo samozřejmě. A že je možnost dát celé věci případně jistou sexuální rovinu za použití triku, který zná většina asijských masérek pod pojmem „oil massage"? Vaše věc. Každopádně, všichni ti Buddhové a indické umění na zdech vám dají minimálně pocit, že tady nejste součástí sexuálního byznysu. A dost možná ani konvenční morálky.

A jak se zdá, lidem přesně tohle vyhovuje. Centrum se bude během krátké doby stěhovat do větších prostor v lepší části Prahy, protože zájemců o podobné prožitky přibývá. V nabídce jsou dokonce takové věci jako „tantra masáže pro firmy", což si při pohledu na kolegu, který sedí v práci proti mně, nechci rozhodně představovat a vřele vám doporučuji, abyste to také nedělali. A především - mezi zákazníky přibývají ženy a páry. Daří se i opačnému pólu tantrického byznysu - seminářům pořádaným o víkendech i po celých týdnech na území celého státu. Češi se prostě zamilovali do tantry.

MILUJEME TANTRU

Když se nad tím zamyslíte, v sexuálně značně liberální, náboženskými dogmaty nesvázané, naproti tomu po všech mystických a esoterických zážitcích bažící české společnosti to ani jinak dopadnout nemohlo. Tantra je totiž pro Čechy jako dělaná. I když tady bychom si měli asi říct, že to, co se ve většině případů v současnosti za tantru považuje, je klasický západní odvar hinduistické esoteriky, dost komplikované na to, abychom si tu vysvětlovali její podstatu. Odvar, který byl pře-cezen přes americkou sexuální revoluci konce šedesátých let a od té doby je v mnoha chuťových variantách nabízen na celé západní polokouli všem těm upracovaným lidem, kteří už vydělali dost peněz, aby si mohli nějaké dovolit utratit za to, co považují za vlastní duševní rozvoj. Ale jak se zdá, nikomu to nevadí. Lidé se nevěnují tantře proto, aby něco studovali, ale aby se dozvěděli něco o sobě. Což dokazuje i nedávno uvedený dokument Benjamina Tučka Tantra, zaznamenávající účastnil i učitele tantrických kursů.

„Natáčení nám trvalo rok a poměrně dlouho jsme se dostávali přes hradbu nedůvěry, ale nakonec se nám lidé otevřeli a ve finále byli s filmem spokojení stejně jako my," tvrdí Tuček, který má za sebou v okamžiku našeho rozhovoru první vyprodané projekce v artových kinech a po nich dlouhé diskuse mezi návštěvníky a aktéry snímku.

Pokud se na film nechystáte, měli byste vědět, že se v něm nesouloží a neběhají tam hodinu po plátně nazí lidé. Je v něm jen pár intimnějších scén, většinou ve smysluplném kontextu. Zbytek času lidé poslouchají přednášky, případně provádějí různá fyzická cvičení, prý důležitá pro pochopení filozofie tantry, při kterých se mohou divákovi občas jevit i značně komicky. Přesto Tuček,

jenž sám nikdy tantru nepraktikoval a ani se k tomu nechystá, má pro aktéry svého filmu jen sympatie. „Ti lidé se o sobě snaží něco dozvědět, na čemž podle mého názoru není nic špatného. Za ten rok a půl, co jsme dokument Tantra natáčeli, jsem nepotkal nikoho, kdo by měl nějakou výrazně negativní zkušenost. Jistě, spousta lidí to zkusila, nezaujalo je to, sebrali se a jeli domů. I s těmi jsme mluvili, ale všichni nám řekli, že o tom vlastně nemůžou říct nic špatného, že to prostě jen nebylo pro ně."

Tuček tvrdí, že chtěl především ukázat, že tantra nemusí být primárně o sexu a lidé, kteří se jí věnují, úchylové. „Říkám na rovinu, že jsem tam neviděl nikoho nikdy souložit ani nic podobného."

Z Tučkova filmu nicméně tantrické kursy působí trochu jako nějaká forma terapie. Jen si lidé, kteří ji absolvují, nechtějí nechat říkat pacienti a hrozně rádi místo podvědomí pracují s čarami. Přesto se někteří z nich opravdu dokážou stát „duchovní bytostí, a přitom být v těle, nohama na zemi", jak slibuje podtitul jednoho z mnoha tantrických seminářů. Jak na to?

SETKÁNÍ S GURUEM

Po pravdě řečeno, po absolvování tantrické masáže už jsem se úplně necítil na to, absolvovat ještě tantrický kurs, tak jsem se to jako každý správný Čech rozhodl vzít zkratkou. Vydal jsem se rovnou za učitelem na soukromé setkání.

John Hawken byl jedním z prvních zahraničních učitelů tantry v České republice. Na jeho stopy narazíte v tuzemském tantra světě na každém kroku. Skydancing Tantra, což je cosi jako jeho osobní značka, se vyskytuje v životopisech většiny lidí, na které jsem v souvislosti s tímhle učením v Čechách narazil.

Setkáváme se v hotelové restauraci u Máchova jezera, v jehož okolí John právě vede týdenní kurs tantry. Účastníci mají prý právě kdesi vedle přestávku na oběd a John, opálený, silnější chlapík s delšími řídnoucími vlasy na prahu šedesátky, si spokojeně dává palačinku se zmrzlinou a café latté vedle své blonďaté mladší partnerky a překladatelky. Až potud typický guru. Jenže tím to končí. Působí klidně, a pokud je na jeho chování něco znepokojujícího, pak jen to, že ač mu kladu otázky já, nedívá se na mne a většinu doby odpovídá s pohledem celkem láskyplně upřeným na svoji partnerku, ač oba mluvíme anglicky a ona do rozhovoru zasahuje minimálně. Je to, jako by jí dával přednášku a já byl divák. Většinu z toho, co mi John říká, přitom už musela slyšet mnohokrát, přesto stále poslouchá pozorně. Evidentně cosi jako výsledky dlouholetého tantrického cvičení v praxi. Na druhou stranu - já bych se na jeho místě sám na sebe také možná nedíval, kdybych si mohl vybrat, takže mu to těžko mohu mít za zlé.

John absolvoval angličtinu na Cambridgi a dramatiku v Bristolu a po nějaké době začal v Německu pracovat jako psychoanalytik. A během té doby se seznámil s tantrou. „Psychoterapie končí u sexu. Dál nejde, dál to nezkoumá. Takže já, protože já jsem já, jsem chtěl prozkoumat, co je dál. Ale terapie má tendenci lidem říkat, co je správné a co ne. Zatímco tantra lidem říká:
Následuj své srdce. Jediná autorita v tantře jste vy sám. Což m přitahovalo. Uvědomil jsem si, do té doby jsem se snažil být dobrý syn pro svou matku, pak jsem se snažil být dobrý klient pro svého terapeuta, ale v praktikován tantry jsem si nemusel najednou na nic hrát a plnit očekává druhých. Dělám to jedenadvacet let a mám dojem, že jsem se pořád nedostal na konec toho, co i můžu naučit."

V Čechách působí od 90. let, kdy sem začal dojíždět na semináře. Podle svých slov prvních pár učil víceméně zdarma, přičemž, jak sám říká, se výukou tantry začal doopravdy živit až posledních pár let. „Předtím jsem si přivydělával různými přednáškami třeba pro zaměstnance BMW," říká a já mu mám tendenci věřit už jen proto, že nevypadá, jako by nějak zásadně toužil po luxusu. Jak se zdá, spíš si konečně začal dělat, co chce, a to ho rozhodně baví. A v Čechách k tomu našel ideální prostor. Jeho mírně specifické pojetí tantry, které vychází z psychoanalýzy, se tu poměrně rychle ujalo, jelikož tady nikdo neměl zkušenosti ani s tantrou, ani s psychoanalýzou a Hawkena naučila práce během terapií v Německu schopnosti dobře mluvit, umět vysvětlovat, a především vzbuzovat zájem posluchačů. Věděl už všechny ty triky tantrických skupin, jako třeba, že je nutno držet důsledně vyrovnaný počet mužů a žen, protože zatímco ženy nemají primárně problém provádět různá cvičení pouze se ženami, mužské kroužky se nikde příliš neujaly. Stejně ale po příjezdu do Čech narazil okamžitě na jisté regionální zvláštnosti.

„Když jsem přijel, byl tu ohromný hlad po tantře. V Anglii trvalo dlouho vůbec naplnit nějakou skupinu, v Německu byli tři učitelé tantry na každém rohu, ale v Čechách to neučil nikdo. Češi jsou nesmírně otevření a zvídaví, ale narazil jsem tu na jiný problém, který jsem dřív neznal. Když byl začátek v deset a konec ve dvě, všichni přišli v půl jedenácté. Byl celkem problém lidem vysvětlit, že když už za kursy platí, je v jejich zájmu, aby chodili včas, protože je to především jejich čas. Musel jsem změnit v lidech vědomí rebelství na vědomí ocenění. Třeba nikoho nenapadlo, že by se měla uklízet místnost, kde výuka probíhala, přestože to negativně ovlivňovalo její energii." Jinými slovy: John Hawken naučil české tantriky po sobě uklízet. Což není málo. Ne, ale vážně, co se je tedy snaží naučit?

John zabodne oči do své partnerky a podá mi následující definici: „Podle tantry vytváříme vlastní realitu v každém momentě, a to tím, kam a na co zaměříme svoji pozornost a svoje vědomí. Většinou vytváříme svou realitu nevědomě — na základě osobních zvyků nebo převzatých vzorců chování. Například z rodiny, ze společnosti a podobně. My se snažíme naučit lidi, aby k vytváření reality přistupovali vědomě, a následně se tedy stali takovými, jakými chtějí být." Obávám se, že se příliš blížíme guru momentu, a tak namítám, že podobné definice chrlí učitelé mnoha jiných oborů, často s jistým opovržením nazývaných esoterickými. Což Johna přinutí objednat si další latté a vysvětlit mi, že tantra nespočívá v tom, něčemu věřit. „Je to mapa lidské existence, která je vám k dispozici. Můžete ji zkoumat, můžete ji využít, ale stejně tak nemusíte. A pokud vám to začne dávat smysl, ať už v lásce, v sexu, ve spiritualitě, jenom dobře. Ani já nevím, jestli je to pravda. Ale pokud se chovám, jako že to pravda je, funguje to lépe. Takhle jednoduché to je.

To mi přijde jako poměrně rozumný přístup, svou faktickou racionalitou jako šitý pro český trh. Který, jak už bylo řečeno, nabídku všeho, co obsahuje slovo tantra, pořád rozšiřuje. Navíc se ukazuje, že Česko je svým způsobem ideální. Na kursy tantry sem jezdí lidé z nejbližších oblastí Německa i ze Slovenska, kde pokusy o tantrické semináře skončily fiaskem. Jinými slovy, zatímco na Západě už tantra vyšla z módy a na nám nejbližší Východ bude kvůli náboženským a jiným předsudkům pronikat těžko a v utajení, u nás se pomalu stává běžnou mainstreamovou věcí. Působí tu asi deset významnějších tantrických učitelů a seminářů přibývá. Ostatně i Hawken přidává další a další akce, a jak sám říká, „pracuje docela tvrdě". Vzrůstající konkurence v oboru mu nevadí. Ale když mu připomenu tantrické masáže, rázem si vzpomene, co mu naopak vadí. „Spousta lidí dělá tantrické masáže, což je zcela jiná záležitost než naše kursy. Otevřou si masážní salón, aniž vědí něco o tantře nebo aniž se s ní do hloubky seznámili. Vadí mi lidi, kteří nabízejí nějakou pseudotantrickou sexuální službu za třikrát tolik, kolik u mě platí lidé za terapeutickou konzultaci... Nesnáším, když se tantra využívá k okrádání zájemců, kteří jsou prostě jen nějak sexuálně nevybití nebo frustrovaní. Ale pokud se za férovou cenu mohou naučit něco nového o své sexualitě nebo ji zlepšit, proč ne? Já každopádně tantrické masáže nenabízím a nemám zájem to dělat. Vyvinul jsem sice systém tantrických masáží, jež učím maséry, kteří chtějí prostřednictvím masáže opravdu učit tantru spíše jen používat to slovo, ale mě zajímají tantrické semináře: A prožívám, že to lidem pomáhá vést lepší život."

JEN SI VYBRAT

Takže poté, co jsem se několik týdnů snažil (stále myslím, že neúspěšně) pochopit podstatu fenoménu tantry v masážních salónech, studiem internetových odkazů, debatou s učitelem, účastníky kursů i sledováním filmu. Troufám si říct jediné: Nezdá se mi to nebezpečné, a i když vám to nemusí nutně zlepšit život (naopak, nikde není napsané, že pokud půjdete do masážního salónu s přítelkyní nebo manželem, nerozvrátí vám to vztah), stále by to pro vás mohlo být celkem příjemné, pokud jste tantrický typ.

Facebook Instagram Twitter Google + Google maps Yelp

© 1998 - 2022, Tantra masáže Praha s.r.o., Grafická 1216/25 (vchod Na Čečeličce 5), Praha 5. IČ: 24688142.
Upozornění: kopírování textů a obrázků z těchto stránek je zakázáno!