Tantra masáže Praha – články


Tantra masáže Praha s.r.o. - Tantra místo vztahového poradce

Tantrický pár

Období posledních čtyřiceti let přineslo mnoho změn, ovlivňujících kvalitu života. Přineslo nám slib osobní nezávislosti, prosperity a také rozmanitějšího a sofistikovanějšího sexu. Dá se říci, že v podstatě o všem v našem světě víme díky médiím a cestování více, než naši prarodiče. Díky knihám osobnostního rozvoje, seminářům a terapeutům všeho druhu víme více také o sobě. Víme, že bychom se měli starat o své tělo, zdravě jíst a že kouření a alkohol jsou špatné.

Požadavky moderní doby, si však vyžádaly svou daň, takže najdeme i oblasti, kde jsme na tom výrazně hůře než předchozí generace. Akcent kariérního růstu, tlak na výkon, snaha o materiální zabezpečení, výrazný individualismus a další novodobé faktory nás obraly nejen o čas, ale i o schopnost dlouhodobého udržení vztahů.

Vztah dvou lidí začíná většinou vášnivě, žár, slabost v kolenou, bušení srdce, vše díky čemuž méně jíme, méně spíme a cítíme se lépe. Zamilovaní září. Vzrušení je rychlé a snadné a oba partneři se chtějí také neustále milovat. Energie ve vztahu přirozeně proudí a spojuje oba partnery. Zlom většinou nastává, když prvotní zamilovanost opadne. Do sexu se pomalu vkrádá stereotyp a je méně častý, ve vztahu roste napětí a začínají hádky, přirozený proud energie mizí a vztah přestává být zdrojem příjemných a naplňujících pocitů. Postupně začínáme zvažovat, zda by nám nebylo lépe s někým jiným. Toužíme po tom zase cítit ty extatické pocity splynutí a vnitřního naplnění. To, že bychom je mohli zažívat s naším partnerem nás již ani nenapadne. Pojďme se podívat, kde se to v nás bere.

V západním světě, když jsme vyrůstali, tak většinu řečí o sexu jsme vedli kradmo za zády rodičů. Sexuální výchova, pokud nějaká byla, nás upozornila na existenci pohlavních chorob a na to, že sex vede k otěhotnění, takže je dobré používat kondomy a hormonální antikoncepci. Navzdory oblíbeným přesvědčením, filmům a románům, skutečně nejsme dobří ani ve vztazích, ani v sexu. Jsme značně naočkování hodnotovým systémem, který nám byl vštípen v dětství jako „nedotýkej se tam“, „je to špatné“ atd., a který v našich myslích zanechal pocity viny a strachu. Proto většina z nás je neumí oslavit vlastní sexualitu, natož se oddávat umění sexu s další osobou. Výsledkem je, že většina párů se na cestě do hlubin k jádru absolutní extáze, potěšení a radosti ztratí.

Sexuální potřeba je přirozená, tak co se s ní dá dělat? V dospívání nemají děti ponětí o tom, co se s nimi děje, jejich těla se mění a tělem jim začíná proudit podivná energie. Naočkování společenskými předsudky, když masturbují, tak zahanbeni a pokradmu a nikdo nevidí a nevnímá energii, která se s pocitem viny uzavírá hluboko do buněk. Zkuste použít svou fantasii představit si, jak se toto poznání dospívajících implementovalo do vašeho sexuálního života.

Dříve bylo v kinech více sexu v hledišti, než na plátnech. Otcové a dědové říkali klukům „prožeň kance bučinou“, zatímco u dívek se předpokládalo, že budou panny až do svatby. Vždycky mě zajímalo, s kým to ti kluci mají tedy dělat? Nelogické, ale součást naší výchovy. A potom si začnete vztah a najednou se všechna ta energie, roky zadržovaná, se má pokud možno snadno a bezbolestně uvolnit. Je to skoro jako mít dvacet let starou nahrávku na pásce a pak jí zkusit pustit. Co se asi stane? Proud neplyne, ale zadrhává se, často je temný a špinavý a trvá, než začne proudit hladce.

Existuje milion věcí, které se mohou v sexu pokazit. Orgasmus, který se vzdýmá jako vulkán, může najednou zcela vyhasnout. Chlap chce příliš a je příliš rychlý, žena touží po něze a porozumění. Není divu, že z manželství za několik let vymizí vášeň, která ho započala a často také jakoby zmizí sexuální touha ženy. Proč? Protože sex se sám o sobě stává nudným, obecně více pro ženy, než pro muže.

Je zřejmé, že vzhledem k vysoké rozvodovosti potřebujeme v západních zemích jednoznačný, nový způsob jak řešit vztahy mezi páry a to zejména v sexuální oblasti. Potřebujeme způsob, jak udržet lásku a vášeň živou po celou dobu našeho bytí. Pro mnoho lidí dnešní doby se stává řešením tantra. Slyšeli jsme o ní, četli jsme o ní a popřípadě jsme vyhledali učitele, kteří sdílí naši filozofii a kteří nás mohou naučit to, co chceme. Analogicky, tantra je jako chodit celý život do školy. Začínáme ve školce, poté jdeme na základní školu, většina absolvuje maturitu a část pokračuje na universitu, kde hrstka dosáhne na PhD. Tantra také nabízí mnoho úrovní porozumění a vyžaduje mnoho a mnoho let k dosažení mistrovství. Vyžaduje trénink. Je to jako stát se umělcem svého druhu, musíte roky trénovat, než si dokážete osvojit všechny dovednosti a než budete zcela spokojeni s výsledkem.

Jeden průzkum říká, že většina párů se i po dvaceti letech miluje stejným způsobem, jako na začátku svého vztahu. Nic se nemění. Smutné je, že mnoho lidí říká, že se nepotřebují o sexu nic učit. Když to dělají tolik let, tak co by na tom přeci mohlo být těžkého? Sex je o genitáliích, zatímco tantra je o intimitě a to je to, co ženy konkrétně chtějí. Tu zvláštní blízkost, dorozumívání hlubší než sex, se srdcem, hluboké duchovní spojení. Samozřejmě jakmile se spojení zdaří, je následováno vzrušením a vášní. V tantře říkáme, že vždycky můžete být unavení na sex, ale nikdy nemůžete být unavení na lásku. Když intimita mizí a sex je pouze pohlavním spojením, zvláště ženy zůstávají nespokojené na základní úrovni. S tantrou přichází jednota a radost s vaším milovaným protějškem. Tantra je prastaré umění, které mění sexuální a duchovní život, jejichž sjednocením je sexuální život posvěcen. Tantra je nazývána chybějícím kouskem v duchovní skládačce, po kterém mnoho z nás pátrá. Tantrické spojení je svatost, během které si vzájemně žehnáme fyzicky, mentálně, duchovně i energeticky. Mění podstatu sexuálního prožitku a vnáší spirituální aspekt lásky do našeho každodenního života. Z milování se stane milostná meditace.

Existuje mnoho forem tantry. Dvě základní vycházejí z taoistických a buddhistických kořenů. Taoismus starověké Číny pohlížel na sex jako na prostředek k osvícení, což umožňovalo sexuální potřebu správně využívat. V desátém století jeden japonský fyzik zpracoval pro japonské vládce ložnicovou monografii, díky které měli harmonicky regulovat svůj sexuální život. Své poznatky založil na učení starého taoismu. Tento text byl napsán dlouho předtím, než v západní civilizaci spatřila světlo světa sexuologie. Taoistická tantra užívá výrazy jako „jeřábi s propletenými krky“ a mluví o konkrétních způsobech milování jako „šest něžných tahů doprava a dva silné doleva“. Hinduistická metoda je méně zajímavá, pokud jde o množství a četnost aktu, ale spíše se zabývá využitím síly srdce k vytvoření intimity. Původ můžeme nalézt v soboru ezoterických hinduistických knih starých dva tisíce let, které popisují určité disciplíny a meditace. Pojednávají o Šivovi, energetické síle, která prostupuje vším, a o Shakti, ženské síle stvoření.

Tantra má svůj svébytný jazyk vycházejí ze sanskrtu. Partner je milovaný, penis je lingam nebo světlo, vagina je yoni, nebo svatý prostor. Milování začíná hleděním do očí a propojením srdcí. Je to vlastně protiklad běžného sexu. V tantře nejde o hýbání se, dokud není konec, ale o zastavení se a cítění vibrací ve vlastním těle a o vnímání energie proudící skrze čakry. Osvobozená energie z genitálií proudí do srdce a do temenní čakry. Díky tomu je milování a orgasmus zcela odlišné, mnohem silnější a více prožitkové. Je to hnací plyn vztahu a umožňuje ženám přístup k hluboké studni jejich ženskosti, k jejich šaktické síle a umožňuje mužům nalézt přístup k síle a zdraví, která se nachází uvnitř každého, čímž se z každého páru stává spojení sexuálního celku, spleteného z tkaniva intimity a spojení srdcí.

Tantra otvírá cestu k nové úrovni komunikace a umožňuje hluboké hojení psychických bloků i fyzických obtíží. Tantra je nejlépe poznána páry, které spolu prohlubují svůj vztah a život. Posvátnost sexu nelze nalézt s nikým cizím, nebo jen sám se sebou. Vytvořit intimitu mezi dvěma lidmi, kteří se milují, je složitý úkol, který vyžaduje mnoho důvěry jak v sebe, tak v milovaného partnera, kterému vzdáváte své tělo ve jménu extáze, kterou tantra přináší. Tantra tvoří vztah, který je nebem na zemi, což je něco, co právě na našem světě potřebujeme.

Napsala Bc. Michaela Lynnette Torstenová, MBA

Zakladatelka Tantra masáže Praha s.r.o., psychoterapeutka, manažerka, lektorka tantry a skupin osobnostního rozvoje, koučka, lektorka jógy a holistické práce s tělem, masážní terapeutka (10 let praxe), autorka terapeutické tantrické masáže techniky „Inner wave“, lektorka masáží. Číst více

Facebook Instagram Twitter Google + Google maps Yelp

© 1998 - 2023, Tantra masáže Praha s.r.o., Grafická 1216/25 (vchod Na Čečeličce 5), Praha 5. IČ: 24688142.
Upozornění: kopírování textů a obrázků z těchto stránek je zakázáno!