Tantra masáže Praha – články


Tantra masáže Praha s.r.o. - Tantra a potřeby moderního člověka

Tantra, umění, které pochází z dávné Indie, je straré tisíce let, a přesto je i dnes stále vyhledáváno. V čem spočívá její kouzlo? Proč je i pro moderního člověka stále tak lákavá? A co nám vlastně může nabídnout? Jak se máme postavit k starodávným tantrickým rituálům, když třeba vyznávme jiné náboženství? Může mít tantra svůj význam i pro ateisty, křesťany, či budhisty?

Tantra a dnešní doba

Dnešní doba je moderní, rychlá, dynamická, má vysoké nároky, je ambiciózní, hodně toho chce a hodně toho také nabízí. Někdy se člověk až ztrácí v záplavě nabídek a možností. Tak třeba, když si zařizujeme byt a vybíráme, čím zakrýt okna před zvědavýma očima sousedů. Můžeme mít žaluzie. Horizontální či vertikální, kovové či dřevěné, vnější či vnitřní. Nebo je snad libo látkové? Máme tu 50 jednobarevných odstínů na výběr, nebo chcete raději se vzorem? Nechcete žaluzie? Co takhle roleta? Nebo závěsy a záclony? A chcete dlouhé či krátké? Nebo raději tříčtvrteční?

A takhle je to dnes se vším. Se zájezdy do zahraničí, s pojištěním, s vysokými školami, sebepoznávacími kurzy. Nepřeberné množství nabídek a informací. Člověk může být až zmaten, nevědět co vlastně chce, možná jen trochu klidu, jednoduchosti. Uvědomit si, kdo vlastně je uprostřed toho všeho on sám. A pak, občas to prostě musí přijít. Člověk zatouží po něčem jednoduchém, jasném, blízkém a smysluplném. Po tom projevit sebe a svou osobnost ve světě.

A jak s tím souvisí tantra? Tantra uctívá tělo, tělesnost a hledání spojení mezi duší a tělěm. A co je nám bližšího, než naše vlastní tělo? Skrze něj máme schopnost zorientovat se. Uvědomit si kdo a kde jsme. Tělo. Naše tělo. Je jako chodící symbol. Skrze nemoci nám sděluje, že se mu nelíbí, jak s ním zacházíme, skrze naše chutě sděluje, co potřebuje, skrze naši radost nám ukazuje naši cestu, skrze naše ruce nám umožńuje utěšit druhého, pohladit, skrze naše pohlaví nám umožńuje splynout s druhým a zařívat jednotu. Až mystickou jednotu a blízkost. Tantra nás učí orientaci ve světě, která vychází z nás samých. Ctí jedničnost každého člověka a jeho úkol na světě a pomáhu mu jej objevit. Je respektující k tomu, co člověk prožívá a jako milující rodič říká, je to tak v pořádku. Buď pozorný k tomu, co prožíváš, protože to jsi Ty. A pokud ti něco v tobě působí potíže, hledá cesty řešení, hledá mosty k druhým.

Potřeba doteků

Tantra nás také učí pracovat s dotekem. Dotek je něco, co všichni potřebujeme, po čem toužíme, ale ne všechny doteky, které si vyměňujeme jsou pro nás hezké. Možná proto, že nejsme citliví sami k sobě, neumíme ochránit své hranice nebo nás to prostě nikdy nikdo nenaučil. I dotek je umění. Předávané např. formou masáží již tisíce let. Tantrické umění ale není jen o dotecích, které se naučíme a poté aplikujeme. Můžeme se naučit věci, které jsou příjemné, prozkoumat, co dělá nám i druhým dobře, ale cílem je objevit inspiraci především v sobě samém. Stát se autorem doteků. Našich doteků pro druhého.Tantra učí empatii a respektu, učí jak se vědomě dotýkat, aby to druhému i nám působilo radost a jdeme-li dál, tak i potěšení a rozkoš. Ale ani tady se nemusíme zastavit. Dotek nabízí víc. Nabízí možnost vědomě pracovat s energií, léčit. Jediné, co musíme umět dobře, je vnímat. Jemné signály, pocity, vyladění, atmosféru. Vnímat a odevzdat se. Sobě, druhému i tomu neznámému, co mezi námi právě vzniká. Odevzdat se přítomné chvíli. Tantra nás tak učí odvaze z nevědění. Odvaze k bytí v přítomnosti a hledat. A to je to, co nás oživuje, co nám působí radost.

Všimněte si, co se stane s vaší energií, když vypadnete ze stereotypu. Když uděláte něco jinak. A usmějte se sami pro sebe, protože úsměv léčí a podporuje to, aby takových chvílí bylo ve vašem životě víc.

Tantra a náboženství

Výhodou tantry je, že je užitečná pro všechny a je možné k ní přistoupit několika způsoby. Jako věřící, člověk, který hledá v tantře spiritualitu a víru, a který nad oltářem boha Šivi, při vůni voných tyčinek medituje na svou plodnost, ale je možné ji vnímat také smybolicky. Bůh Šiva jako smybol prapůvodního mužství a Šakti jako ženství. Plné, a bohaté. A takto z něho čerpat.

Tantra vás nenutí ničemu věřit. Říká vám prožívejte, zakoušejte, experimentujte a reflektujte svoji zkušenost. A pak se rozhodněte, zda se vám to líbí nebo ne!

Napsala Bc. Michaela Lynnette Torstenová, MBA

Zakladatelka Tantra masáže Praha s.r.o., psychoterapeutka, manažerka, lektorka tantry a skupin osobnostního rozvoje, koučka, lektorka jógy a holistické práce s tělem, masážní terapeutka (10 let praxe), autorka terapeutické tantrické masáže techniky „Inner wave“, lektorka masáží. Číst více

Facebook Instagram Twitter Google + Google maps Yelp

© 1998 - 2024, Tantra masáže Praha s.r.o., Grafická 1216/25 (vchod Na Čečeličce 5), Praha 5. IČ: 24688142.
Upozornění: kopírování textů a obrázků z těchto stránek je zakázáno!