Tantra masáže Praha s.r.o. - Proč chodit na masáže?

Masáže mají velkou škálu pozitivních účinků na tělo, duši i psychiku člověka a mají proto své zastoupení nejen ve sportu, ale i v lékařství, lázeňství, rehabilitaci, holistické medicíně, kosmetice, psychoterapii, sexuologii či jako forma pravidelné relaxace. Masáže slouží jako rychlá a účinná pomoc při tělesných i psychických potížích, ale fungují skvěle i jako jejich prevence. Pojďme se tedy detailněji podívat na to, proč je dobré chodit na masáže a jak vám masáže mohou pomoci.

Masáž uvolňuje od psychického napětí a stresu

Dlouhodobý stres je jedním z psychologických faktorů, které způsobují předčasné stárnutí organismu, je častým původcem žaludečních vředů, bolestí hlavy, únavy, psychického napětí, přispívá k obezitě, depresi, ztrátě zájmu o sex i nedostatku chuti do života. Stres má různé příčiny, může pocházet z napětí v partnerském vztahu, pracovním prostředí, z finančních závazků, kterým nejsme schopni dostát, problémů s dětmi, negativního vztahu k vlastnímu tělu a mnoho dalšího. Ve zkratce stres je reakce organismu na zátěž, kterou člověk vnímá jako nadlimitní. Se stresem můžeme bojovat za pomoci tzv. copingových strategií, které nám pomáhají zvládat zátěžové situace (např. rozložit si pracovní úkoly na zvládnutelné úseky, vyhledat partnerského poradce, naplánovat splátky dluhu atp.), zkrátka omezit vlivy, které na nás působí negativně a vnímáme je jako stresující. Jelikož stresu se nelze nikdy zcela vyhnout, je důležité zmírňovat také jeho nežádoucí účinky a najít si způsob kvalitní fyzické i psychické relaxace. Důležitá je zdravá a pravidelná strava, dostatek spánku a čas na vlastní koníčky a aktivity, které nám přinášejí radost. K relaxaci dopomáhají i pravidelné masáže, které uvolňují nejen napětí ve svalech, ale i psychiku. Pomáhají nám tak relaxovat a dopřát tělu čas, potřebný pro fyzickou i psychickou regeneraci. Masáž je dobré absolvovat alespoň 1x týdně, jako udržovací kůru. V případě větší stresové zátěže je možné dopřát si např. 3 denní pobyt v lázních či hotelu někde v přírodě, daleko od civilizace. Každodenní masáž, procházka a vypnutý mobil vám pomohou obnovit ztracené duševní síly a najít novou harmonii, potřebnou pro zvládání těžkých situací.

Doporučené relaxační a antistresové masáže: aromaterapeutická masáž, čokoládová masáž a zábal, havajská masáž, masáž teplými lávovými kameny, Bali masáž, holistická masáž, reflexní masáž chodidel, indická masáž hlavy.

Masáž přináší úlevu od bolestí hlavy a migrény

Bolesti hlavy trápí stále větší procento populace a stávají se vážným civilizačním problémem moderní doby. Mezi nejčastější příčiny chronické bolesti hlavy patří zablokovaná krční páteř, problémy s hrudní či bederní páteří a přepjatým zádovým svalstvem, stažené svalstvo v oblasti ramen a šíje, psychický stres, emoční problémy i nedostatečný sexuální život.

Bolesti hlavy způsobené blokací krční či jiné části páteře jsou způsobeny převážně nezdravým životním stylem, spojeným s nedostatkem fyzického pohybu a s ním souvisejícím ochabnutím a zkrácením svalstva, dále pak nezdravými pohybovými návyky jako je hrbení se nad obrazovkou počítače, posedávání či polehávání u televize, dlouhé hodiny strávené za volantem, vadn držení těla při chůzi, špatná pozice páteře ve spánku, jednostranná pohybová aktivita či sedavá práce v kanceláři. Tyto bolesti lze uvolnit nejlépe kombinací zdravotního cvičení či jógy (2 – 3x týdně 60 min), pravidelného strečinku (denně) a odborně provedené rehabilitační masáže, která uvolní zablokované části páteře i přepjaté, stažené svalstvo. Masáž by se měla provádět 3x týdně po dobu 90 – 120 min, pro odstranění akutních potíží, později stačí 1x týdně pro udržení volné páteře a svalstva. Jógu je možné doplnit o cvičení v posilovně pod vedením trenéra, které pomáhá především z dlouhodobého hlediska. Za pomoci tréninku posílíte zádové i břišní svaly, které pak mohou lépe podporovat správné držení těla, vybalancovat jednostrannou zátěž či odstranit negativní následky sedavého zaměstnání.

Mezi bolesti hlavy patří i tzv. migréna, dochází při ní ke křečovitému stažení svalstva v oblasti šíje a následnému omezení průtoku okysličené krve do mozku. Záchvat migrény bývá často spojený se zvracením či nevolností, extrémně velkou citlivostí na hluk i světlo a celkovou malátností a závratěmi. Migrénami trpí 15-20% žen a přibližně 6% mužů. Migréna má různá stádia a zpravidla začíná jako poměrně snesitelná bolest hlavy a nauzea, která postupně graduje až do okamžiku, kdy postižený člověk jen leží v temné místnosti a snaží se vydržet plný migrenózní záchvat. Masáž může pomoci zejména v počátečním stádiu migrény. Tato masáž se nazývá anti-migrenózní a terapeut při ní pracuje se speciálními esenciálními oleji a hmaty, které mají za cíl uvolnit šíjové, krční a trapézové svaly a zvýšit průtok okysličené krve do mozku. Esenciální oleje pomáhají uvolnit od akutního stresu. Důležitým faktorem je také klid a poskytnutá péče. Anti-migrenózní masáž může být rozšířena o indickou masáž hlavy a reflexní masáž chodidel. Podle tantricko-taoistické teorie je migréna „orgasmus v hlavě“ a jako jednu z příčin vnímá nedostatečný sexuální život. Orgasmická energie je blokována a následně prožívána jako narůstající napětí, které končí silnou bolestí hlavy a nevolností. Jako prevence migrény vám může pomoci tantrická masáž, která podporuje zdravý tok sexuální energie v těle a pomáhá uvolňovat napětí a stres.

Doporučené masáže proti bolestem hlavy a migréně: indická masáž hlavy, čínská tlaková masáž, thajská masáž, reflexní masáž chodidel, rehabilitační masáž, Dornova metoda, aromaterapeutická masáž s využitím hlubinných masérských technik, holistická masáž, tantrická masáž.

Masáž jako prostředek regenerace

Masáže jsou skvělým pomocníkem regenerace, ať již sportujete pravidelně, rekreačně, nebo jste měli jen náročný víkend. Unavený sval je plný vody a únavových látek, jako jsou kyselina mléčná, kysličník uhličitý či kreatinin, sval je proto zduřelý, zatvrdlý a bolestivý. Působením únavových látek klesá výkonnost svalu, jehož stahy jsou čím dál menší, až již sval není schopen žádné činnosti. Masáže prokrvují a okysličují unavené svaly a pomáhají odplavovat únavové látky, zejména kyselinu mléčnou i nahromaděné toxiny a tím výrazně urychlují regeneraci. V praxi se tedy budete nejen lépe cítit, ale budete také rychleji připraveni na další sportovní výkon. Regenerace je důležitá nejen při silových sportech jako je posilování, powerlifting či CrossFit, či při sportech vytrvalostních, kam patří např. běhání, cyklistika, fotbal, basketball, kanoistika atp., ale i při krátkých, dynamických sportech jako jsou bojová umění, kick-box, aerobik a jiné. Pokud se totiž dostatečně neprotahujete, dochází při nich ke zkracování svalstva a následnému postupnému omezování pohybového rozsahu. Masáže pomáhají protahovat zkrácené svalstvo a jsou-li prováděny pravidelně, dochází ke zvyšování pohybového rozsahu, podobně jako je tomu např. u praktikování jógy.

Doporučené masáže pro rychlejší regeneraci: sportovní masáž, klasická masáž, rehabilitační masáž, masáž horkými lávovými kameny, havajská masáž, thajská masáž.

Masáž pomáhá od bolesti zad

Bolesti zad, ať již akutní nebo chronické trápí přibližně 80% současné populace a můžeme je tak směle řadit mezi moderní civilizační choroby. Příčiny bývají různé, od špatného držení těla, přes ochablé zádové svaly, jednostrannou pohybovou zátěž, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, prochladnutí až po zvedání těžkých břemen, těhotenství či obezitu. Bolesti zad mohou být zapříčiněny i úrazem či degenerativními změnami na páteři (skolióza, páteřní výrůstky), nabývají různé podoby a intenzity (pocit napětí, ztuhlost, vystřelující bolest) a zpravidla omezují v pohybu a tím i běžných denních či sportovních aktivitách. Abychom mohli bolest správně léčit, je důležité znát její příčinu. Bolí-li vás často záda, navštivte lékaře a zjistěte příčinu vašich potíží, které bude odpovídat i následná rehabilitace. Masáže vám mohou pomoci zejména při přetížení, ztuhlých zádových svalech, křečovitém stažení svalstva po sportovním výkonu či následkem zvedání těžkých břemen. Trápí-li vás ochablé svalstvo, které jen s obtížemi dokáže podpořit váš kosterní systém, je důležité doplnit pravidelné masáže také o cvičení. Pomoci vám může posilovna, kdy se pod vedením zkušeného trenéra můžete zaměřit na nejdůležitější svalové partie, kterými jsou záda a břicho (tzv. core). Začne-li vás posilování bavit, můžete později rozvíjet i další svalové partie. Trpíte-li obezitou, je dobré masáže a posilovnu doplnit i o pravidelné kardiovaskulární cvičení (power-walk, běhání na orbi-tracku, rychlá chůze na páse v posilovně atp.).

Doporučené masáže při bolestech zad: klasická masáž, rehabilitační masáž, Dornova metoda, čínská tlaková masáž, havajská masáž, masáž horkými lávovými kameny, thajská masáž.

Masáž jako terapie při potížích v intimním životě

Mezi nejčastější potíže v intimním životě patří nechuť na milování či mazlení s partnerem, nedostatek intimního kontaktu, malá vzrušivost, únava, bolest při sexuálním styku, neschopnost dosáhnout orgasmu, malá fantazie, potíže s erekcí, předčasná ejakulace, negativní vztah k vlastnímu tělu či předchozí traumatická zkušenost a s ní spojená neschopnost prožívat příjemné pocity při milování. Velká část těchto potíží je psychického původu a dají se proto s trochou trpělivosti a pozitivního přístupu postupně odstranit. Pod vlivem stresu a pocitu očekávání ze strany partnerky ztrácejí muži erekci, ženy se zase naučily předstírat orgasmus, aby potěšili svého partnera. Páry často trápí sexuální rutina, nuda a nedostatek zajímavých podnětů. Rozšířená a snadno dostupná pornografie dává mužům i ženám milnou představu o tom, co je to sex, omezuje fantazii a redukuje sexualitu na pouhé kopulační pohyby. V mnoha zmíněných případech může pomoci tantra a tantrická masáž u zkušeného, certifikovaného tantrického terapeuta či terapeutky. Tantrická masáž v bezpečném a jasném rámci pracuje se sexuální energií a pomáhá přijímajícím mužům a ženám vnímat a prožívat své tělo s úctou a respektem, které si zaslouží. Dostatek času a bezpečné prostředí nabízí prostor, aby se přijímající mohl otevřít a získat novou zkušenost v rámci vlastního těla. Tantra navíc pracuje s dechovými technikami, které prohlubují relaxaci, vzrušení i rozvádění probuzené sexuální energie po těle. Absence jakéhokoliv tlaku a očekávání pomáhá přijímajícímu dosáhnout vzrušení přirozeně a nenásilně. Muži, které trápí problém s dosažením erekce, jsou často mile překvapeni již během první tantrické masáže. Ženy v rukou trpělivého maséra objevují, co má jejich tělo vlastně rádo a co všechno jim může nabídnout. Za pomoci dechu, práce se svaly pánevního dna a vědomého doteku se muži učí ovládat své vzrušení a s ním spojenou ejakulaci. Páry během společné partnerské tantrické masáže získávají nové podněty a vjemy a tím i nový náboj do svého sexuálního života. Učí se ale také, jak se vzájemně lépe naladit a harmonizovat před začátkem samotného milostného aktu. Tantrická masáž může být rovněž součástí dlouhodobé psychoterapie, zaměřené na odstranění následků traumatické zkušenosti, jako je sexuální zneužití, znásilnění, ponižování aj., protože nabízí tzv. korektivní zkušenost. Kromě již zmíněných účinků je tantrická masáž skvělým nástrojem pro uvolnění od psychického napětí a stresu. Dochází při ní k hýčkání, ale i důkladnému promasírování celého těla, včetně chodidel, hlavy či zadečku. Má tak všechny benefity holistické či klasické masáže, doplněné o práci se sexuální energií. Je-li pro vás tantrická masáž příliš velkým krokem a je-li hlavní příčinou vašich potíží stres, můžete si dopřát i některou z relaxačních a antistresových masáží, které vám pomohou dosáhnout stavu vnitřního uvolnění a přeladit se tak z pracovního života na ten intimní, partnerský.

Doporučené masáže při potížích v intimním životě: tantrická masáž, taoistická masáž, holistická masáž, indická antistresová masáž, reflexní masáž chodidel, čokoládová masáž.

Masáž jako podpora detoxikace organismu

Stejně jako očišťujeme naši pleť, zuby, pokožku či vlasy i vnitřek našeho těla potřebuje pravidelnou očistu od toxinů a odpadních látek, kterými trpí zejména naše játra, tlusté střevo a další vnitřní orgány. Mezi příznaky, které naznačují, že naše tělo je zaneseno toxiny a odpadními látkami patří častá únava a slabost, kožní problémy a vyrážky, vracející se bolesti hlavy, nepříjemný zápach z úst, zácpa, plynatost, nadýmání, trávicí potíže aj. Očistná kůra, která má naše tělo vyčistit zevnitř, se nazývá detoxikace. Zpravidla zahrnuje alespoň jednodenní půst, doprovázený pouze pitím ovocných džusů a bylinkových čajů a následnou několikadenní očistu, při které konzumujeme pouze čerstvé ovoce a zeleninu, později přidáváme rýži a luštěniny, vyhýbáme se však masu, alkoholu, kávě, procesovaným potravinám atp. Detoxikační kůru je vhodné doplnit o lymfatické masáže, v podobě kůry o 6 -10 ošetřeních. Lymfatická masáž podporuje tok lymfy a tím zbavuje tělo nadbytečné vody a odpadních látek. Lymfatická masáž a detoxikační kůra tak působí příznivě na zvýšení imunity organismu.

Doporučené masáže při detoxikaci organismu: anticelulitidní masáž, lymfatická masáž.

Harmonizační funkce masáže

Podle tantrické teorie tvoří naše energetické tělo systém tzv. sedmi čaker, z nichž každá symbolizuje jinou z oblastí našeho života. První čakra představuje naši sexuální a pudovou stránku, je spojena s přežitím a materiálním zabezpečením naší existence, její barva je červená a najdeme ji na perineu a v oblasti pánve. Druhá čakra je umístěna pod pupíkem, bývá zobrazována jako oranžová a i tato čakra je spojena se sexualitou, ovšem v její jemnější, subtilnější podobě.

Představuje naši sexuální hravost a kreativitu. Třetí čakra se nazývá Solar plexus, její barva je žlutá a najdeme ji v centru našeho těla, pod hrudní kostí. Tato čakra představuje naši sebedůvěru a charisma. Čtvrtá čakra je umístěna v oblasti našeho srdce, bývá zobrazována zelenou či světle růžovou barvou a odpovídá našim pocitům a schopnosti lásky. Pátá čakra je čakrou komunikace, její barva je modrá a odpovídá naší schopnosti vyjadřovat naši vnitřní pravdu i naše potřeby. Šestá čakra, kterou najdeme také pod názvem „třetí oko“, je čakrou intuice, sídlí na kořeni nosu, mezi naším obočím a její barva je fialová. Tato čakra je zodpovědná za naše mimosmyslové vnímání a schopnost číst mezi řádky. Poslední, sedmá čakra je umístěna na temeni hlavy, její barva je bílá a symbolizuje naše napojení na Vesmír a schopnost vnímat tzv. vyšší smysl věcí. Za normálních okolností si čakry neuvědomuje, procítit je však můžeme např. při meditaci, nebo, máme-li v dané oblasti života nějaký problém. Zablokovaná srdeční čakra se může projevovat jako bolest a stažení v oblasti srdce, neschopnost otevřeně komunikovat se často projevuje jako angína nebo bolest v krku. Hádky s partnerem, konflikty v práci, problémy v rodině, to vše negativně ovlivňuje stav našeho energetického těla. Některé masáže proto cíleně pomáhají otevřít tyto energetické kanály těla, aby energie mohla volně proudit a člověk tak získal novou životní sílu. Konečným cílem masáže je pak harmonizace těla, ducha i duše člověka.

Doporučené masáže pro harmonizaci těla i duše: holistická masáž, tantrická masáž, taoistická masáž.

Napsala Bc. Michaela Lynnette Torstenová, MBA

Zakladatelka Tantra masáže Praha s.r.o., psychoterapeutka, manažerka, lektorka tantry a skupin osobnostního rozvoje, koučka, lektorka jógy a holistické práce s tělem, masážní terapeutka (10 let praxe), autorka terapeutické tantrické masáže techniky „Inner wave“, lektorka masáží. Číst více

Tantra masáže Praha – články

Facebook Instagram Twitter Google + Google maps Yelp

© 1998 - 2022, Tantra masáže Praha s.r.o., Grafická 1216/25 (vchod Na Čečeličce 5), Praha 5. IČ: 24688142.
Upozornění: kopírování textů a obrázků z těchto stránek je zakázáno!