Tantra masáže Praha – články


Tantra masáže Praha s.r.o. - Od tantra masáže ke cvičení nahé jógy

Nahá jóga

Naked jóga (nahá jóga) - fenomén, který objevuje v souvislosti s hledáním svobody a osvobozením od běžných konvencí. Pojďte se svézt na jeho vlně. Je inspirativní, je umělecká, je zábavná, je něžná, je o těle, ale především je o vás!

Představte si hladká dřevěná prkna na podlaze v malé útulné místnosti, svíčky, květiny a zvuk bublajícího potoka, představte si sebe sama po náročném pracovním dni, jak usedáte v této místnosti s osmi dalšími ženami. Chvíli je ticho, relaxujete a připravujete se na to, co přijde. Na pokyn lektorky hodina začíná. Svlékáte si šaty a víte, že se otevírá čas a prostor pouze pro vás, pro váš odpočinek, bytí s vaším tělem a s vaší nahotou. Hodina začíná. Zhluboka dýcháte a koncentrujete se pouze na přítomný okamžik. Vnímáte vůni svého těla, jen občas zabrousíte pohledem na ostatní nahé ženy v místnosti. Kocháte se volností kterou cítíte, nikde vás nic nesvazuje ani neškrtí. Jen vy, vaše tělo a poetika nahoty ostatních. Po dýchacím cvičení následuje sestava ásan z ashtanga vinyasa yogy, pro niž je charakteristické dynamické střídání poloh. Dynamickým cvičením se rozproudí vaše energie a vaše tělo i mysl se dostávají do plynutí. Jen tady a teď. Nádech a výdech. Vůně, nahota, pohledy na tajemná zákoutí vlastního těla i těl ostatních.

Láká vás to, ale ptáte se jak souvisí tantra masáž s cvičením nahé jógy? Krom toho, že obojí pracuje s léčením studu a kladným vztahem ke vlastnímu tělu, jedno podporuje a rozvíjí druhé. Tantrické masáže slouží k rozvoji sexuality a objevování nových dimenzí potěšení a rozkoše, léčí váš vztah a přístup k sobě samé. Stejně tak nahá jóga, která vás vede do blízkého kontaktu s vaším tělem i všemi jeho vůněmi a nuancemi. Cvičením jógy se také mnění způsob držení těla, upravuje se způsob dechu a jak se tělo dostává do své vlastní harmonie. Mění se i navyklé vzorce chování a tendence k zadržování energie na určitých místech. Dostáváte se do plynutí, jste kreativnější, máte prostor pro nové nápady a především máte čas, který je určen opravdu pro vás. Postupně vznikajícím důvěrným vztahem ke svému tělu se vyvíjí a proměňuje i vztah k vaší sexualitě, do které se dostává více uvolnění a plynutí, což je i cílem dobré tantra masáže. Možná pak sebe i svého partnera překvapíte. Setkáváte se s pojmem jóga poprvé a potřebujete si jej zařadit do souvislostí? Čtěte dál.

Jóga v širším kontextu

Nahá jóga

Nejstarší zmínky o józe pocházejí z roku 900 až 500 př. n. l. , kdy se jóga popisovala jako systém asketických praktik, meditací a uctívání, které bylo praktikováno světci v indických klášterech. Sanskrtský výraz jóga znamená sjednotit, připoutat nebo ovládnout. V józe se tedy jedná o spojení individuálního já člověka s univerzálním bytím. Dosažení tohoto spojení vede k překonání našeho nepravého ega (ve významu nepravého já, získaného přizpůsobením se společnosti a požadovaným sociálním rolím), které nám brání ve spojení s pravou podstatou bytí. Toto rozpojení nás činí nešťastnými, jelikož jsme zaměřeni převážně na hmotný svět a jeho starosti. Podle filosofie jógy je však skutečnou podstatou života věčné bytí, vědomí a blaho. Člověk praktikující jógu se tedy snaží ztotožnit s touto podstatou, což vede, dle filosofie jógy, ke štěstí, klidu mysli a osvícení. Osvícení a klidu mysli však nejde dosáhnout pokud je naše tělo slabé a zaměstnané fyzickými obtížemi, které na sebe koncentrují naši pozornost. Jóga se tedy snaží přes práci s tělem o dosažení rovnováhy, stability a fyzického zdraví. V Pevném a zdravém těle pak může sídlit klidná a vyrovnaná mysl.

Hlavními pilíři jógy je tedy systém ásan (pozic těla), ovládání dechu (pránájáma) a meditace (zklidnění mysli). Ásany jsou náročné na rovnováhu a vyžadují postupné dosažení fyzické flexibility a dobré kondice. Rovnováhy v ásanách lze dosáhnout pouze naprostou koncentrací a správným používáním dechu, což vede ke zklidnění a oproštění se od stresu a starostí. Hodina jógy je tak jakýsi návrat k sobě samému. Většina západního světa dnes používá jógu jako prostředek dosažení zdraví, flexibility a jako mentální relaxaci.

Jóga a nahota

Evropská kultura a její kult dokonalého těla nás vede k odpojení od sebe samých a nepřijetí toho, jak vypadáme a jací jsme. Snažíme se dosáhnout reklamou prezentovaného ideálu, trápíme se hladem, dietami a úmorným cvičením, neustále se snažíme být někým jiným, ale spokojenost v našem vlastním těle, jediném těle, které máme, nám uniká. Na řadě seminářů se učíme jak své tělo přijmout, ale cesta skrze hlavu a přemýšlení o tématu je často dlouhá, pomalá a mnohdy nevede ke kýženému výsledku. Víme, že je dobré mít se rádi takoví, jací jsme, ale jak to udělat, to už nevíme.

Své tělo můžeme opravdu přijmout jen tehdy, pokud se s ním naučíme být v blízkém kontaktu. Poslouchat jeho zprávy, vnímat jeho měnící se energii v průběhu dne i v průběhu různých setkání. Pokud ho necháme, aby nás vedlo a inspirovalo. Opravdu rádi se můžeme mít jen tehdy, pokud přijmeme sebe sama se všemi detaily a drobnými nuancemi, které naše tělo nabízí. Naučte se vnímat jeho vůni, objevte jeho skrytá zákoutí, naučte se znát svá stehna, bříško,ruce i pohlaví. Naučte se své tělo ovládat a být si v něm jistí. Jednou z metod, jak se důvěrně setkat se svým tělem je cvičení jógy jinak – nazí! Rituál nahé jógy jako metodu sebe-přijetí přináší lektorka Julie Gaia Poupětová, pracující s rozvojem sexuality pro jednotlivce i páry.

Každá z pozic nahé jógy vám otevírá pohled na vaše tělo z jiného úhlu pohledu. Poznáte sami sebe tak, jak se neznáte. Během 90 min cvičení se tak dostáváte do blízkého, vztahu se svým tělem, učíte se jej přijímat, používat i milovat. Podporou jsou i ostatní ženy, procházející stejným procesem. Celý rituál je zakončen relaxací se zavřenýma očima a závěrečnou meditací. Kdo má chuť, může mluvit o svých prožitcích, kdo ne, ponechá zážitek pouze ve svém nitru. Odcházíte a překvapuje vás vnitřní klid, uvolnění a inspirace. Mít na sobě opět šaty je divné..

Napsala Bc. Michaela Lynnette Torstenová, MBA

Zakladatelka Tantra masáže Praha s.r.o., psychoterapeutka, manažerka, lektorka tantry a skupin osobnostního rozvoje, koučka, lektorka jógy a holistické práce s tělem, masážní terapeutka (10 let praxe), autorka terapeutické tantrické masáže techniky „Inner wave“, lektorka masáží. Číst více

Facebook Instagram Twitter Google + Google maps Yelp

© 1998 - 2022, Tantra masáže Praha s.r.o., Grafická 1216/25 (vchod Na Čečeličce 5), Praha 5. IČ: 24688142.
Upozornění: kopírování textů a obrázků z těchto stránek je zakázáno!