Tantra masáže Praha s.r.o. - Kouzelné masáže II - masáže z Evropy

Evropské masáže mají sice podstatně kratší tradici než masáže orientální, i mezi nimi však najdeme příjemné a účinné metody k odstranění bolesti, napětí, stresu nebo třeba snížené mobility. Důležitá není jen masérská technika, ale především přístup a zkušenosti maséra. Jaké jsou tedy nejoblíbenější a nejrozšířenější masáže z Evropy?

Klasická masáž

Kouzelné masáže II - masáže z Evropy

Klasická masáž je původem ze Švédska, kde byla roku 1830 popsána Petrem Henrikem Lingem. V Evropě je tato masáž nejrozšířenější formou masáže a je vyučována jako základní masérská technika na všech akreditovaných masérských kurzech. Využívá se především na ošetření namožených svalů, bolestí zad a kloubů, ale i k úlevě od problémů spojených se stresem.

Jak masáž probíhá:

Pro klasické masáže se využívá masérské lehátko či masážní židle. V zimních měsících může být lehátko doplněno o vyhřívanou elektrickou podložku. Klient je v průběhu masáže přikryt ručníkem či prostěradlem a dekou, aby se udržela optimální tělesná teplota. Klasická masáž může být zaměřena na konkrétní část těla, jako např. masáž zad a šíje, masáž nohou či masáž rukou a dekoltu, nebo může být poskytnuta jako masáž celková. Při masáži se využívají hmaty jako je hnětení, tření nebo tepání. Klasická masáž je prováděna výhradně dlaněmi a prsty masírujícího, za pomoci přírodního masážního oleje či emulze.

Délka masáže:

Částečná masáž, zaměřená na konkrétní část těla trvá zpravidla 20 – 30 min, masáž celková pak zabere 90 – 120 min, dle důkladnosti provedení a zkušeností maséra. Masáž se doporučuje opakovat nejlépe 1x týdně či alespoň 1x za 14dní.

Účinky masáže:

Klasická masáž, stejně jako mnohé další masáže, pomáhá k odplavení napětí a stresu a celkové regeneraci organismu. Za pomoci hlubších hmatů uvolňuje svalové napětí a spazmy, zvyšuje přísun kyslíku a živin do svalových tkání a tím výrazně přispívá k regeneraci po sportovní či jiné fyzické zátěži. Odstraňuje odumřelé kožní buňky, zlepšuje elasticitu kůže a pomáhá odplavovat zplodiny metabolismu. Účinná je i při zkrácených a ochablých svalech nebo jako pomoc k odstranění otoků a bolesti kloubů.

Pro koho je masáž nevhodná:

Masáž obecně není vhodná při horečkách a infekčních onemocněních, v místech čerstvého poranění kůže, při plísňových a jiných akutních kožních onemocněních, v místech křečových žil a bércových vředů, při nádorovém onemocnění, v době těhotenství a šestinedělí (masáž břicha), při průjmu a krvácivých chorobách, při nachlazení či onemocnění žlučníku a močových cest. Masáž není vhodné provádět těsně po jídle.

Zajímavosti:

Klasická masáž je vhodná pro podporu léčby onemocnění pohybového aparátu, zotavení po prodělaném úrazu a při celkové rekonvalescenci, je proto nejčastěji využívanou formou masáže ve zdravotnictví. Najdete ji ve většině státních i soukromých lázeňských zařízeních a specializovaných nemocnicích.

Hodnocení:

Klasická masáž, patří mezi ty méně zajímavé typy masáže. Její provedení je omezeno na dlaně a prsty masírujícího, pokud vás tedy nemasíruje profesionální kulturista, je tato masáž většinou spíše povrchová a nedosahuje dostatečně hluboko do svalové tkáně. Díky své široké popularitě je klasická masáž oblíbenou metodou u méně zkušených masérů a často je prováděna pouze mechanicky. Zkušenější maséři si vybírají masáže, které umožňují zapojení i dalších částí těla, jako např. předloktí a loktů (havajská masáž, masáž lávovými kameny či thajská masáž), které jim umožňuje proniknout hlouběji do namožené svalové tkáně a tím dosáhnout většího uvolnění a protažení.

Sportovní masáž

Sportovní masáž slouží především jako příprava na sportovní výkon či jako regenerace po jeho skončení. Dochází při ní k prohřátí a prokrvení svalstva a celkovému nabuzení těla před výkonem či odplavení kyseliny mléčné a regeneraci po jeho skončení. Sportovní masáž tak pomáhá předcházet pohybovým zraněním, jako je např. natržení či natažení svalu a zlepšuje sportovní výkon jedince. Sportovní masáž usnadňuje regeneraci, napomáhá od bolesti a zmírňuje únavu sportovce.

Jak masáž probíhá:

Sportovní masáž je prováděna na masážním stole za pomoci dlaní a prstů maséra. Využívá dynamického tempa, díky kterému dochází k rychlému prokrvení a zahřátí svalových skupin, potřebných pro konkrétní sportovní výkon. Hmaty jsou obvykle hlubší a důkladnější než při klasické masáži. Využívají se při ní speciální masti a emulze, a to dle účinků, kterých chceme masáží dosáhnout. Mezi oblíbené patří především hřejivé a chladivé přípravky na bázi rostlinných výtažků, jako je aloe-vera, máta, eukalyptus, kafr aj., používají se ale i přípravky na bázi lihu, mýdla, pudry a masážní oleje.

Délka masáže: 30 – 90 min

Účinky masáže:

Sportovní masáž stimuluje prokrvení svalů a tkání, zlepšuje přívod kyslíku a živin, odplavuje toxiny a kyselinu mléčnou. Zkušený masér dokáže za pomoci pravidelné masáže zlepšit kloubní mobilitu, pomoci se zkrácením svalů, otoky i pohmožděninami. Masáž působí příznivě na nervový systém a psychiku sportovce, mírní bolesti, zvyšuje sportovní výkon, zbavuje pocitů ztuhlosti a pomáhá předcházet zranění při nedostatečné přípravě na sportovní výkon.

Pro koho je masáž nevhodná:

V průběhu sportovní masáže dochází k většímu vylučování odpadních látek z těla, je proto potřeba mít zdravé ledviny, játra, srdce, slezinu a močový měchýř. Masáž není vhodná pro těhotné a kojící ženy a platí pro ni stejné kontraindikace jako pro masáž klasickou.

Zajímavosti:

Sportovní masáž se může lišit s ohledem na cíl, kterého chceme pomocí masáže dosáhnout. Existuje tak masáž odstraňující únavu pro sportovce, který byl vystaven velké sportovní zátěži, masáž kondiční, napomáhající zdravému fungování pohybového aparátu, masáž o přestávce mezi sportovními výkony, masáž přípravná, která slouží podobně jako rozcvičení před samotným výkonem a masáž léčebná, jako součást rekonvalescence po prodělaném sportovním zranění.

Hodnocení:

Dobře provedená sportovní masáž patří mezi neocenitelné pomocníky všech profesionálních i amatérských sportovců. Vhodně zvolené bylinné masti podporují požadovaný účinek masáže. Sportovní masáž výrazně urychluje proces léčení zranění, zvyšuje flexibilitu a mobilitu celého pohybového aparátu. Důležitý je však výběr správného maséra, ideálně z řad bývalých sportovců, který dobře rozumí anatomii i kineziologii pohybu a disponuje také potřebnou fyzickou silou a zkušenostmi, potřebnými proto, aby vám co nejlépe pomohl.

Rehabilitační masáž

Rehabilitační masáž je zaměřena na odstranění konkrétních problémů v oblasti pohybového aparátu, vyžaduje proto hlubší znalosti anatomie než masáž klasická a měla by být prováděna fyzioterapeutem či nižším zdravotnickým pracovníkem se specializací na masáže. Využívá se nejčastěji při bolestech zad, ztuhlosti a omezení hybnosti určité části těla, jako součást rehabilitace, při přetrvávajícím svalovém přetížení, při zkrácení svalů a ztuhlosti či bolestivosti kloubů.

Jak masáž probíhá:

Rehabilitační masáž se provádí na specializovaném elektrickém masážním stole, který je širší než klasické masážní lehátko, nabízí větší pohodlí pro klienta a rozšiřuje pole působnosti terapeuta. Umožňuje také měnit nastavení výšky stolu v průběhu samotné masáže, díky čemuž může terapeut účinně provádět mobilizační hmaty a techniky. Samotná masáž pak využívá prvky hlubinné svalové masáže, reflexologie a akupresury. Dochází při ní k celkovému protažení a mobilizaci těla. Terapeut může využít také míčkování, přikládání teplých rašelinových obkladů, horkých ručníků, prohřátí těla za pomoci elektrické vyhřívané dečky aj. Masáž by měla být prováděna bez intenzivní bolesti, nicméně protažení a mobilizaci může klient vnímat jako méně příjemnou. Během masáže terapeut nejčastěji kombinuje olejovou masáž, teplé obklady a mobilizační techniky bez použití oleje.

Délka masáže:

45 – 90 minut, dle konkrétního problému, 120 – 150 min v případě, že je prováděna masáž celková. Masáž by se měla opakovat 2 – 3x týdně po dobu 1 – 2 měsíců, pro dosažení výrazného zlepšení. Masáž může být doplněna o zdravotní cvičení a plavání, které doplňují a podporují rehabilitační působení masáže.

Účinky masáže:

Rehabilitační masáž výrazně přispívá ke zvýšení pohyblivosti kloubů, odstranění svalového napětí, navrácení mobility, přináší úlevu od bolesti, protahuje svaly a přispívá k rekonvalescenci po prodělaném úraze.

Pro koho je masáž nevhodná:

Je-li rehabilitační masáž prováděna odborníkem, jedná se o bezpečnou formu terapie, protože její provedení je vždy přizpůsobeno zdravotnímu stavu konkrétního klienta.

Zajímavosti:

Manipulace kloubů a masírování tkání byly praktikovány již 3000 let před naším letopočtem na území starověké Číny. Moderní chiropraxe byla popsána roku 1897 doktorem Palmerem z USA. Rehabilitační masáž čerpá z mnoha směrů a znalostí o lidském těle s cílem obnovit maximální funkční schopnosti jedince a minimalizovat pohybovou disabilitu.

Hodnocení:

Rehabilitační masáž je skvělým pomocníkem při rekonvalescenci po úrazu a při omezené tělesné mobilitě. Podobně jako jóga protahuje svaly, rozhýbává klouby a navrací tělu jeho pružnost. Již po několika návštěvách je znát výrazný rozdíl, zejména je-li rehabilitační masáž doplněna o protahování a zdravotním cvičením mezi sezeními.

Breussova masáž

Breussova masáž, původem z Rakouska, bývá nazývána také masáží meziobratlových plotének. Spočívá v intenzivním vtírání nahřátého třezalkového oleje podél páteře, s důrazem na postižená místa, s cílem působit na nervový systém a pohybový aparát, zejména páteř. Často bývá kombinována s Dornovou metodou a využívána při bolestech páteře, plotének či ústřelu.

Jak masáž probíhá:

Během masáže dochází k jemnému, energetickému prohřátí páteře a následnému vyrovnání obratlů do správné polohy. Používá se při ní třezalkový olej, který je známý pro své hojivé, protizánětlivé účinky a pomoci při bolestech svalů a kloubů. Masáž se provádí vleže na břiše, na masérském lehátku.

Délka masáže: 50 – 60 min

Účinky masáže:

Breussova masáž, zejména je-li použita spolu s Dornovou metodou, uvolňuje meziobratlové ploténky, zmírňuje svalovou dysbalanci, ulevuje od bolestí páteře, uvolňuje napjaté zádové svalstvo, rozpouští energetické bloky a dbá na uvědomění správného postavení páteře.

Pro koho je masáž nevhodná:

Jedná se o velmi jemnou, energetickou masáž, není tedy vhodná pro osoby milující tlak a hlubinou masáž, pracující se svaly a tkáněmi. Masáž není vhodná v pokročilejším stádiu těhotenství, protože se provádí v poloze vleže, na břiše.

Zajímavosti:

Třezalkový olej způsobuje foto-senzibilitu, vyvarujte se tedy pobytu na slunci a to celých 24h po skončení masáže.

Hodnocení:

Osobně patřím mezi ty, kdo mají rádi hlubinné masáže s důrazem na fyzickou práci se svaly a protažení celého těla, Breussova masáž proto nepatří mezi mé oblíbené. Máte-li ale rádi jemné, energetické masáže, pak vás tato masáž jistě mile překvapí.

Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální terapie, původem z Německa, při které se za celkové spolupráce klienta a za pomoci dechových a manuálních technik, postupně uvedou všechny klouby a obratle do správné anatomické polohy. Příčinou nesprávné polohy obratlů mohou být svalové dysbalance, nesprávné držení těla, úrazy a zranění, rozdílná délka dolních končetin, zkrácené svaly a šlachy, ale i citové problémy klienta. Narovnáním obratlů do původní polohy tak dochází nejen ke zmírnění potíží, ale i k uvolnění zablokovaných energetických kanálů podél páteře a tím i celkové harmonizaci organismu.

Jak masáž probíhá:

Dornova metoda může být prováděna samostatně či v kombinaci s tzv. Breussovou masáží, která v tomto případě slouží jako fyzická i psychická příprava před samotným napravováním páteře za pomoci Dornovy metody. Použitím Breussovy masáže nejprve dochází k uvolnění napjatých svalů i psychiky klienta, poté terapeut vyšetří pohybový aparát a stanoví největší problémy a postup, potřebný pro jejich nápravu. Aby byla Dornova terapie účinná, je potřeba několika ošetření a aktivní spolupráce klienta, který by měl doma praktikovat několik základních cviků, které mají za úkol bránit tělesným blokacím. Klient se musí vyvarovat nevhodných pohybových návyků, jako je např. křížení nohou při sezení (noha přes nohu) atp. Samotné ošetření terapeutem se provádí v různých pozicích, kdy se za pomoci jemného tlaku palců terapeuta, kyvadlového pohybu a účasti klienta srovnávají vychýlené obratle. Vše probíhá jemným, neinvazivním způsobem a bez bolesti. Dornova metoda je proto považována za zcela bezpečnou.

Délka masáže:

Ošetření trvá zpravidla 60 min a mělo by se provádět 1-2x týdně, dle závažnosti potíží. Vyléčení může v některých případech trvat i několik měsíců, nicméně již po dvou ošetřeních se dostavuje úleva.

Účinky masáže:

Dornova metoda uvolňuje fyzické a psychické bloky, vyrovnává statiku těla, ale napravuje i závažnější problémy, jako například rozdílnou délku dolních končetin (nejedná-li se o vrozenou vadu, ale např. vadu způsobenou posunem pánve a následnou svalovou dysbalancí). Neinvazivním a jemným způsobem pomáhá při různém druhu bolestí pohybového aparátu, zejména pak při bolesti zad, kyčlí či kolen. V širším kontextu pak Dornova metoda ulevuje od bolesti hlavy (páteřního původu), žaludečních potíží či znecitlivění a mravenčení rukou.

Pro koho je masáž nevhodná:

Ošetření není vhodné při akutních zánětlivých a horečnatých onemocněních, těsně po operacích, při osteoporóze v pokročilém stádiu, při onemocnění rakovinou, omezeně pak v průběhu těhotenství.

Zajímavosti:

Dornova metoda je považována za metodu holistickou, protože kromě fyzické práce s tělem zahrnuje také práci s mentálními a energetickými bloky, čímž léčí nejen projevy, ale i příčiny potíží. Autor metody chtěl, aby byla metoda šířena volně a byla dostupná co nejvíce lidem, jedná se proto o metodu jednoduchou a dostupnou širší veřejnosti. Na kurz se tak mohou přihlásit i laici, kteří chtějí pomoci své rodině a blízkým.

Hodnocení:

Dornova metoda je nebolestivou a účinnou pomocí od potíží s vychýlenými obratli a mnoha dalších problémů. Doporučuji však absolvovat toto ošetření u fyzioterapeuta či zkušeného maséra s velmi dobrou reputací.

Subakvální (podvodní) masáž

Subakvální neboli podvodní masáž je speciální formou léčebné masáže, která nachází využití zejména v oblasti zdravotnictví. Bývá součástí rehabilitace po úrazech pohybového aparátu, ale může být zařazena i při běžných bolestech zad a páteře či jako podpora regenerace po sportovních výkonech. Masáž vždy provádí odborně vyškolený pracovník (nižší zdravotnický pracovník se specializací na masáže, zdravotní sestra či fyzioterapeut).

Jak masáž probíhá:

Subakvální masáž se provádí ve speciální víceúčelové vaně, při teplotě vody mezi 35 – 37°C, vysokotlakou hadicí pod tlakem 0,2-0,4 MPa. Terapeut drží hadici ve vzdálenosti 10-15cm od těla klienta a za pomoci proudu vody masíruje postižené oblasti. Masáž se provádí zpravidla jako částečná (masáž zad a hýždí, masáž boků a dolních končetin či masáž rukou), ale lze ji provádět i jako masáž celkovou. Terapeut se vyhýbá oblasti ňader, srdce a genitálií. Masáž by neměla bolet a měla by být klientovi příjemná. Po skončení masáže klient zpravidla setrvává ve vaně a relaxuje v perličkové koupeli.

Délka masáže: 20 - 30 min

Účinky masáže:

Subakvální masáž pomáhá při rekonvalescenci po úrazech svalů a kloubů, má příznivé účinky na artrózu, podporuje regeneraci svalů, pomáhá při bolestech kloubů, ale zařazuje se např. také při svalové atrofii.

Pro koho je masáž nevhodná:

Masáž se neprovádí při akutním zánětlivém a horečnatém onemocnění, v období těhotenství, při onemocnění ledvin, nádorovém onemocnění, po infarktu a při vysokém krevním tlaku. V případě křečových žil se nemasírují dolní končetiny.

Zajímavosti:

První vodoléčebné lázně na světě byly založeny již v roce 1837 v Jeseníku. Za otce vodoléčby bývá považován Vincenz Priessnitz, který sám v mládí utrpěl úraz pohybového aparátu a díky vlastním experimentům objevil a následně popsal léčebné účinky vodoléčby.

Hodnocení:

Subakvální masáž je velice příjemnou a účinnou a formou pomoci při problémech s pohybovým aparátem. Její nevýhodou je vyšší pořizovací cena masážní vany, najdeme ji tedy zpravidla pouze v nemocnicích a rehabilitačních klinikách. Subakvální masáž může předepsat lékař, ale můžete si ji uhradit i sami.

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž je široce uznávanou léčebnou metodou, která nachází své využití především ve zdravotnictví a kosmetice. Masáž za pomoci jemných krouživých hmatů a akupresurních tlaků pracuje s lymfatickým a mízním systémem, který je zodpovědný za odvádění škodlivin pryč z těla.

Jak masáž probíhá:

Lymfatická masáž se provádí buď ručně (manuální lymfodrenáž) či za pomoci různých přístrojů (přístrojová lymfodrenáž). Pracuje se při ní s lymfatickými uzlinami a mízním systémem, kdy je lymfatická tekutina mechanicky posouvána a odváděna pryč z těla, spolu s toxiny.

Délka masáže:

Celková lymfatická masáž trvá 2h, přičemž základní kůra zahrnuje 8 – 10 ošetření a provádí se 2 – 3x týdně. Poté by měla 1x měsíčně následovat udržovací kůra.

Účinky masáže:

Lymfatická masáž odstraňuje otoky dolních i horních končetin, pomáhá v boji s celulitidou, zbavuje pocitu „těžkých nohou“, odvádí z těla toxiny, stimuluje lymfatický a žilní systém, zlepšuje stav pleti a kvalitu pokožky, posiluje imunitní systém, působí relaxačně a antistresově a napomáhá celkové regeneraci organismu.

Pro koho je masáž nevhodná:

Lymfatická masáž má stejné kontraindikace jako masáž klasická. Nebezpečná může být zejména při onemocnění rakovinou.

Zajímavosti:

Lymfatická masáž může sloužit i jako první pomoc po náročném dni na nohou, zejména u osob se zvýšenou zátěží dolních končetin, jako jsou prodavačky, letušky, průvodkyně, realitní makléřky či zdravotní sestřičky.

Hodnocení:

Kvalitní lymfatická masáž je skvělým doplňkem jarní detoxikační kůry, podporou regenerace po náročných sportovních výkonech i pomocníkem v boji s akné.

Anticelulitidní masáž

Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je způsobena nahromaděnými odpadními látkami a nerovnoměrným rozložením tuku v podkoží, zpravidla v oblasti stehen a hýždí. Anticelulitidní masáž se za pomoci mechanických hmatů a působení esenciálních olejů snaží rozrušit tyto tukové struktury a odvést z těla uložené odpadní látky, čímž dojede k vyčištění a vyhlazení podkoží a zmírnění či úplnému odstranění celulitidy.

Jak masáž probíhá:

Masáž využívá masážní bambusové tyčky a přírodní aromaterapeutické oleje, které mají prohřívací efekt a tím pomáhají k většímu prokrvení podkoží. Za pomoci rychlých mechanických pohybů se masírují postižené oblasti, tedy hýždě a stehna. Masáž je rychlá a dynamická a má-li být účinná, provádí se na hranici bolesti. Krom bambusových tyček může masér využít také baňky a vlastní dlaně. Masáž může být kombinována s anti-celulitidovým zábalem. Maséři se znalostí lymfatické masáže mohou využít také hmaty z lymfatické masáže.

Délka masáže:

Samotná masáž trvá 40 – 60 min, zábal pak 15-30 min a aby byla terapie účinná, je potřeba 8 – 10 ošetření, zpočátku 3 – 4x týdně, později 1x měsíčně pro udržení efektu. Výsledky je možné pozorovat zhruba po 5 návštěvách.

Účinky masáže:

Anticelulitidní masáž výrazně stimuluje a prokrvuje podkoží, rozrušuje nerovnoměrné tukové struktury a odvádí z těla usazené toxické látky, čímž výrazně přispívá k boji s celulitidou. Je-li doplněna o zvýšený pitný režim (3-4l vody denně), detoxikační dietu a zařazení aerobní pohybové aktivity (běh, rychlá chůze, jízda na kole, aerobik atp.), její účinky jsou rychlé, výrazné a především dlouhodobé. Anticelulitidní masáž tak odstraňuje či zmírňuje efekt pomerančové kůže, vyhlazuje a vypíná pokožku, zlepšuje krevní oběh a čistí podkoží. Výsledkem jsou krásná stehna!

Pro koho je masáž nevhodná:

Masáž není vhodná, pokud trpíte křečovými žilami, při srdečních, cévních a oběhových potížích, v době těhotenství a ve všech případech, které jsou kontraindikací klasické masáže.

Zajímavosti:

Celulitida je jako problém vnímána a popsána zhruba od 20. let 20. století. S nástupem ideálu krásy, štíhlosti a věčně mladé pokožky v 80. letech 20. století se pak stává předním kosmetickým problémem, se kterým se ženy potýkají.

Hodnocení:

Anti-celulitidová masáž v kombinaci se zdravou stravou, dostatečným pitným režimem a pravidelnou pohybovou aktivitou je rychlým a účinným způsobem jak se jednou pro vždy zbavit pomerančové kůže. Nevýhodou je, že má-li tato masáž fungovat, je trochu bolestivá, nicméně nic, co by se nedalo vydržet a účinek za to rozhodně stojí.

Aromaterapeutická masáž

Aromaterapeutická masáž je kombinací klasické masáže a akupresurních technik s využitím léčebných účinků přírodních rostlinných olejů. Řadí se mezi masáže relaxační a antistresové, protože je celkově pomalejší a jemnější než např. masáž klasická, pracuje navíc s atmosférou a naladěním a nabízí tak klientovi celkově relaxační a harmonizační prožitek. Aromaterapeuté krom samotných éterických olejů využívají svíčky, relaxační hudbu, vyhřívané podložky a vonné tyčinky.

Jak masáž probíhá:

Aromaterapeutická masáž se provádí na lehátku, za doprovodu relaxační hudby a jemného svitu svíček. Jedná se o masáž a harmonizaci celého těla, která je proto optimální v odpoledních či večerních hodinách, kdy už klienta nečeká žádný stres ani práce. Samotnému ošetření předchází rozhovor s aromaterapeutem, který stanoví, co klient konkrétně potřebuje a dle toho vybere vhodné éterické oleje, ze kterých namíchá směs klientovi přímo na míru. Oleje se během masáže vstřebávají do pokožky a tím se dostávají do krevního systému, kde pak působí na nervovou soustavu. Někteří klienti potřebují zklidnit a uvolnit od stresu a napětí, jiní potřebují dodat energii a sílu a celkově povzbudit unavený organismus. Oleje mohou navíc ochlazovat či ohřívat, jejich výběr tedy kromě stavu klienta závisí i na momentálním ročním období. Výběr olejů je ovlivněn také pohlavím a náladou klienta. Ženy milují vůně jako růže, heřmánek, jasmín, levandule či neroli. Muži preferují cedrové dřevo, borovici, červený pomeranč či zázvor.

Délka masáže: 90 – 150 min

Účinky masáže:

Díky velkému výběru a snadné dostupnosti kvalitních přírodních silic jsou účinky aromaterapeutické masáže velmi široké a závisí na směsi použitých olejů i volbě konkrétních hmatů aromaterapeuta. Aromaterapeutické oleje uvolňují a zklidňují tělo i mysl, mírní křeče, tlumí bolest, posilují imunitní systém, působí protizánětlivě a antisepticky a dodávají energii a elán. Aromaterapeutická masáž proto zbavuje stresu, napomáhá relaxaci a kvalitnímu spánku, prokrvuje svaly, odplavuje toxické látky, posiluje nervový systém, dodává energii, zvyšuje elasticitu pokožky a mnoho dalšího.

Pro koho je masáž nevhodná:

U aromaterapeutické masáže je potřeba sdělit terapeutovi své alergie a upozornit jej na vůně, které nemáte rádi. Nejste-li si jistí, můžete namíchanou směs vyzkoušet na předloktí a nedostaví-li se alergická reakce, můžete bezpečně pokračovat masáží celého těla. Mezi další kontraindikace patří všechny ty, které naleznete výše, u klasické masáže.

Zajímavosti:

Aroma-terapie v doslovném překladu znamená léčbu pomocí vůní. Léčivé účinky bylinných mastí a aromatický olejů byly známy již starým Řekům, Indům, Číňanům a Arabům. Bylinné oleje a masti se používaly především k léčebným a rituálním účelům.

Hodnocení:

Aromaterapeutická masáž je úžasným zážitkem, který pohladí nejen po těle, ale i po duši. Při správné volbě vůní, v krásném prostředí a při dostatku času je tato masáž neocenitelnou terapií proti únavě a stresu.

Čokoládová masáž

Čokoládovou masáž řadíme pro její blahodárné účiny na psychiku zejména mezi masáže relaxační a antistresové. Masáž kombinuje relaxační hmaty klasické masáže s využitím blahodárných účinků čokolády na lidské tělo i psychiku. Čokoládu má většina lidí spojenou s pocity dobré nálady a štěstí. Málokdo nemiluje její vůni i úžasnou sladkou chuť, která pomáhá proti depresím, smutku i celkové skleslosti. Čokoládová masáž a zábal má blahodárný vliv také na pokožku, proto si ji oblíbily zejména ženy.

Jak masáž probíhá:

Čokoládová masáž probíhá v několika fázích. Nejprve je celé tělo masírováno teplým mandlovým olejem, který napomáhá k uvolnění ztuhlých a napjatých svalů, následuje peeling za pomoci jemně či hrubě mletých kávových zrn, který z těla odstraní odumřelé kožní buňky a krásně prokrví pokožku. Poté již následuje samotná čokoládová masáž, kdy je tělo hlazeno a masírováno teplou čokoládou. Na závěr následuje relaxační zábal v prohřívací fólii, při kterém se čokoláda volně vstřebává do pokožky a tím ji zjemňuje a vyhlazuje.

Délka masáže: 60 – 120 min

Účinky masáže:

Čokoládová masáž uvolňuje psychiku, přináší úlevu od napětí a stresu, vyhlazuje, omlazuje a zjemňuje pokožku, zbavuje odumřelých kožních buněk, přináší pocity radosti a štěstí, pomáhá v boji s depresí a smutkem.

Pro koho je masáž nevhodná:

Čokoládová masáž není vhodná, máte-li alergii na čokoládu, trpíte-li akné, vyrážkou či jinými kožními problémy. Platí pro ni stejné kontraindikace jako pro masáž klasickou.

Zajímavosti:

Čokoláda byla objevena mezi lety 1100 - 1400 př. n. l. v období mayské a aztécké kultury. Používala se v podobě horkých nápojů, k rituálním účelům a také jako platidlo. Do Evropy byla přivezena v 16. století a okamžitě se dočkala obrovské obliby. Čokoládová masáž patří mezi objevy posledních let.

Hodnocení:

Toužíte-li po smyslném hýčkání a jste-li milovnicí či milovníkem čokolády, pak je tato masáž pro vás tím pravým. Dopřejte si ji alespoň jednou měsíčně v kombinaci se saunou a vířivkou a brzy se budete cítit nejméně o 10 let mladší.

Napsala Bc. Michaela Lynnette Torstenová, MBA

Zakladatelka Tantra masáže Praha s.r.o., psychoterapeutka, manažerka, lektorka tantry a skupin osobnostního rozvoje, koučka, lektorka jógy a holistické práce s tělem, masážní terapeutka (10 let praxe), autorka terapeutické tantrické masáže techniky „Inner wave“, lektorka masáží. Číst více

Tantra masáže Praha - články

Facebook Instagram Twitter Google + Google maps Yelp

© 1998 - 2024, Tantra masáže Praha s.r.o., Grafická 1216/25 (vchod Na Čečeličce 5), Praha 5. IČ: 24688142.
Upozornění: kopírování textů a obrázků z těchto stránek je zakázáno!