Tantra masáže Praha – články


Tantra masáže Praha s.r.o. - Tantra masáž na zena.cz

Tantrické masáže jsou poslední dobou poměrně velké téma. Tantra jako taková si jistě pozornost zaslouží, ale ne každý dokáže přesně říct, co to vlastně je. Mohla byste ji našim čtenářům trochu přiblížit?

Tantra jako učení a filosofie vznikla ještě před 5. st. n. l., přesto však dnes není ničím vzdáleným nebo abstraktním. Mnoho lidí, kteří mají s tantrou praktickou zkušenost, říká, že tantra je návratem k přirozenosti člověka. K přirozenosti, na kterou jsme kvůli křesťanským kořenům, uměle vytvořené morálce, moderní uspěchané době a jejím důrazu na výkon a IT technologie, jaksi pozapomněli.

Tantra jako filosofie nám připomíná význam umění žít v přítomném okamžiku, naslouchat svému tělu a jeho potřebám. Vede nás k tomu, abychom objevili, kdo opravdu jsme a co chceme, bez ohledu na to, co si o tom myslí naši rodiče, společnost nebo náš partner. Provází nás k vnitřní svobodě i přijetí vlastního těla a sexuality, která je v tantře vnímána jako posvátná. Za pomoci meditace, rituálů a dechových technik nám tantra umožňuje prožít pocit hluboké jednoty se sebou samým, partnerem, vesmírem i vším, co nás obklopuje. Učí nás přijmout svou nahotu i s nedokonalostmi našeho těla, léčí náš stud, učí nás komunikovat o tom, co ve vztahu potřebujeme, a otevírá cestu k hlubokým extatickým prožitkům.

Tantra neříká, jak bychom měli žít nebo co je dobré a špatné, protože pro každého je to něco jiného. Učí nás tedy přistupovat k životu otevřeně a bez předsudků a vše si nejprve vyzkoušet a prožít, než to začneme hodnotit.

Jak jste se k tantře dostala vy? Co vás nejvíc oslovilo a jaká byla cesta na místo, kde jste dnes?

Moje cesta k tantře začala v mých 18 letech, kdy jsem na chodbě jazykové školy objevila letáček na víkendový kurz tantry na Křivoklátě. Něco mě na kurz podvědomě táhlo, a tak jsem zavolala na číslo na letáku. Organizátorka kurzu byla moc milá a vše mi hezky vysvětlila. V té době ještě nikdo v Čechách o tantře moc nevěděl. Kurz začínal v den, kdy jsem leták objevila a další byl až za půl roku, musela jsem se tedy rozhodnout rychle. Paní z letáčku mi dokonce sehnala odvoz, a tak bylo rozhodnuto a já se na kurz ještě týž den vypravila. Můj odvoz byl zkušený tantrik, muž jménem Čestmír, který na kurzu již jednou byl a celou cestu mi o tantře nadšeně vykládal. Přijela jsem tedy s velkým očekáváním, které lektoři Manguri a Albi beze zbytku naplnili. Byla jsem naprosto nadšená. Poznala jsem otevřené, vzdělané zajímavé lidi, kteří hledali cestu k sobě samým, ke svobodě i jakémusi přesahu. Na kurzu, kde nás bylo skoro dvacet, jsme tančili, meditovali, zpívali mantry, sdíleli, masírovali a dělali různá cvičení spojená s probouzením důvěry nebo třeba odkládáním masek a přesvědčení o sobě a o světě. Učili jsme se, jak se vědomě dotýkat, jak být v kontaktu i jak otevřeně komunikovat. Tématem bylo také vnímání vlastního těla, pocitů i našich hranic. Ne těch naučených, ale těch, které opravdu cítíme.

Kurz mě hluboce oslovil, hned po návratu jsem si tedy sehnala knihy o tantře a brzy se vydala na pokračovací kurz, kde jsem poznala i svého tehdejšího přítele Václava, se kterým jsme se společně přihlásili do dvouletého tantrického výcviku k Johnu Hawkenovi. Tehdy mě ani nenapadlo, že se jednou budu tantře věnovat jako lektor nebo že budu mít tantrické centrum. Tantra mě bavila a zajímala a přinášela mi poznání a radost. Hledala jsem si různé světové učitele tantry a taoismu, kteří tou dobou jezdili už i do Čech. Snažila se co nejvíce dozvědět a naučit. S tantrou se pojily i další praxe, jako např. tanec pěti rytmů či masérské kurzy a umění doteku. Odjela jsem proto na několik měsíců studovat masáže do Indie a Thajska, kde jsem se naučila mnoho o tom, jak funguje lidské tělo a jak s ním pracovat.

Po skončení výcviku jsem začala nejprve asistovat na kurzech a poté také sama učit ve spolupráci s jedním zkušeným lektorem. Časem se přidaly i ženské skupiny a tantrické výcviky.

Při asistování na jednom kurzu jsem se seznámila také s tantrickou masáží. Když se dnes řekne tantrická masáž, pro mnoho lidí je to synonymum slova tantra. Tak to ale není. Tantrická masáž je jeden z mnoha rituálů tantry, tantra jako filosofie je ale daleko širší. Na kurzu byl tehdy jeden tantrický masér z Německa, který mi masáž nabídl jako dárek, protože si chtěl v Německu otevřít tantrické centrum a chtěl si vyzkoušet, jak jeho umění funguje. Díky mé přirozené zvědavosti jsem souhlasila a nikdy toho rozhodnutí nelitovala. Dostala jsem tři hodiny koncentrované péče a něhy. Masér vnímal každý můj nádech a výdech a hledal jen to, co mi dělá radost. Cítila jsem se jako princezna.

Krásný zážitek ve mně ještě dozníval, když mi ani ne za týden volala jedna tantrická lektorka, zda bych s ní nechtěla poskytnout čtyřruční tantra masáž klientovi. Byla jsem tehdy zkušená tantrička a masérka, ale tantra masáž jsem zažila pouze jako přijímající. Lektorka mi však řekla, ať se ničeho nebojím, že celý rituál povede. Souhlasila jsem a bylo to moc hezké, ale měla jsem pocit, že tantrická masáž může být mnohem víc, než jen intuitivní doteky s hezkým záměrem. Využila jsem tedy všechny své zkušenosti z Čech i Asie a začala pracovat na vlastní technice tantrické masáže. Čerpala jsem hodně z bioenergetiky, bodyterapie, tantry, šamanismu i thajské léčebné masáže. Po měsících experimentování byla má vlastní technika na světě a já si otevřela vlastní masérskou praxi, abych ji vyzkoušela na klientech, jako jejich tantrická průvodkyně. Tantrické masáže tehdy v ČR teprve začínaly. Měla jsem úspěchy a většina klientů se ke mně vracela. Po dvou letech jsem si tedy otevřela vlastní tantrické centrum, rozšířila a ucelila svou techniku a začala tantra masáže vyučovat. Nyní se k nám techniku „Inner wave“ jezdí učit lidé z celého světa.

V současné době tedy provozujete centrum a školu tantrických masáží v centru Prahy. Co všechno nabízíte?

Nabízíme tantrické masáže pro muže, ženy i páry, a to nejen v rovině zážitku, ale i v rovině léčení a osobního či partnerského rozvoje. Masáže doplňujeme dalšími tantrickými rituály, jako je rituál tantrické koupele či rituál probouzení smyslů, které masáž obohacují a prohlubují.

Tantru a tantrické masáže u nás také vyučujeme. Nabízíme kurzy pro jednotlivce či páry, které se chtějí umět uvolnit vzájemnou masáží, prohloubit svůj zážitek za pomoci dechových a meditačních technik či se chtějí naučit tantricky milovat. V rámci školy tantrického sexu učíme lidi komunikovat o vzájemných potřebách a fantaziích, ale i to, co muži a ženy vlastně v oblasti sexuality potřebují. S klienty si na začátku povídáme o tom, co se u nás chtějí naučit, a podle toho jim kurz připravujeme přímo na míru.

Učíme však i profesionální tantrické terapeuty, kteří kromě porozumění tantrické filosofii a dokonalého zvládnutí masérských technik musí umět pracovat také se záměrem a hranicemi tantrické masáže, aby dokázali klienty tantrickými zážitky provázet. Tyto kurzy jsou tedy delší a jdou více do hloubky. V našem wellness je možné objednat si i masáže rehabilitační, aromaterapeutické či třeba masáž lávovými kameny. Snažíme se zkrátka nabídnout péči a vědomý dotek i lidem, kteří by se na tantru zatím neodvážili.

Dá se říct, o jaké služby je největší zájem a jaký je váš "průměrný" klient? Chodí více muži nebo ženy, případně páry?

Přijít na tantrickou masáž je určitě jednodušší pro muže, protože jsou často otevřenější a méně stydliví než ženy. Muži mnohdy po čase přivedou také svoji partnerku, protože sdílet tantru ve dvou a žít ji nejen u nás ve studiu, ale i doma je snem každého, kdo se tantře chvíli věnuje. Dovolit si prožívat vzrušení v přítomnosti partnera během společné tantrické masáže je hodně sbližujícím zážitkem, který otevírá komunikaci v páru a probouzí důvěru a vzájemné přijetí. Na masáže však stále častěji chodí také ženy, které v nich navíc krom hlubokého zážitku hledají často i léčení minulých traumatických zkušeností.

Řekla bych, že mnoho lidí vnímá tantrickou masáž jen jako "převlečenou" erotickou masáž, u které jde primárně o vyvrcholení. Ale oč jde u tantrické masáže především, případně jak probíhá?

Toto vnímání tantry ve společnosti se bohužel zakládá na ziskuchtivosti mnoha majitelů „tantrických center“, kteří tantře vůbec nerozumějí. Tantrická masáž se přibližně před deseti lety stala velmi populární, což s sebou bohužel přineslo i to, že se polovina erotických masérek přes noc přejmenovala na „tantrické“. Mezi erotickou a tantrickou masáží je však obrovský rozdíl. Erotická masáž je často neosobní hlazení hezkou dívkou v sexy prádle, které nemá s masáží mnoho společného. Je zaměřená pouze na výsledek v podobě sexuálního uspokojení klienta a masérka je při ní spíše objektem, za který si klient platí.

Tantrická masáž je naopak založena na prožitku hluboké lidské blízkosti, respektu a vzájemného napojení mezi přijímajícím a dávajícím a o orgasmus v ní vůbec nejde. Dávající je při ní průvodcem, který nejprve učí klienta(ku) tantrické dechové techniky k prohloubení celého zážitku a poté jej provází celým rituálem, kdy se za pomoci masérských a dechových technik postupně uvolňuje celé tělo i mysl. K masáži používáme body-terapeutické techniky pro uvolnění napětí, horké ručníčky pro hlubokou relaxaci, peříčka, kožešinky či hedvábné šátky pro procítění něhy a jemnosti a následně také zahřátý olej obohacený o orientální vonné esence k uvolnění celého těla. Dojde-li k probuzení důvěry a pocitu bezpečí, pak se při masáži postupně začíná probouzet také sexuální energie, která je nejsilnější energií v těle. V tantře se snažíme prožitkově propojit oblast pánve se srdcem a vědomím a pomoci klientovi(ce) procítit naprosté odevzdání. Tantrická masáž nemá žádný cíl a nabízí bezpečný prostor zkoumat prožitky vlastního těla a užít si láskyplný dotek a péči, která nám často zoufale chybí.

Pokud k vám přijde pár na společnou tantrickou masáž, měl by mít zřejmě jasno v otázce žárlení. Nesetkala jste se při své praxi například s tím, že by jeden z páru měl problém s tím, že se jeho partnerky (partnera) dotýká cizí člověk i na těch nejintimnějších místech? A kdo případně mívá větší problém s případnou žárlivostí? Někteří to mohou možná vnímat i jako formu partnerské nevěry. Nakolik se ve své praxi setkáváte s předsudky?

V pořádku je i to, pokud pár jasno nemá. Tantra je i o experimentu a objevování a lidé při ní často přijdou na věci, které o sobě předtím vůbec nevěděli. Před každou masáží dáváme navíc zdarma prostor pro rozhovor, ve kterém se s přijímajícími bavíme o tom, jak tantrická masáž probíhá a co pro ně je a co není v pořádku. Tantrická masáž má za cíl pár spojit a nikoliv rozdělit, proto dáváme oběma partnerům možnost masáž kdykoliv v jejím průběhu zastavit (pro sebe i pro partnera) a říci, že tady je pro dnešek jejich hranice intimity a dál jít nechtějí. Zároveň jim vysvětlujeme, že se nemají do ničeho nutit, ale mají poslouchat svoje pocity a řídit se jimi. V tantře není žádné „dobře“ nebo špatně“ a tantrická masáž je cestou, kdy přijímající mohou jít společně po malých krůčcích k vzájemnému respektu, toleranci a otevřenosti. Tato cesta se nedá urychlit a není dobré ji proběhnout sprintem, ale je vhodné pěkně si ji projít a prožít každý krok.

Tantrická masáž nemá s nevěrou nic společného. Nedochází při ní k milování, k vzájemným dotekům mezi přijímajícím a dávajícím ani navázání vztahu nad rámec tantrické masáže. Tantra nabízí bezpečný prostor, ve kterém přijímající pod vedením zkušeného průvodce objevuje prožitky svého vlastního těla, své potřeby i svůj energetický potenciál, které pak přináší do partnerského života, který tím prohlubuje a obohacuje. Žárlivost často vzniká z obavy, že o partnera přijdeme nebo že se mu někde jinde bude líbit více než u nás. Vnímáme-li však vztah jako cestu vzájemného růstu, pak vše, co si člověk prožije v tantrické masáži a přinese do vztahu, je ve skutečnosti cestou jednoho k druhému.

V posledních dnech rozbouřil české mediální vody případ Richarda Vojíka, tantrického guru. Několik klientek ho obvinilo ze znásilnění. Co byste k tomu, jako majitelka tantrického centra, řekla? Jaké je vaše stanovisko a jak celý případ vnímáte vy osobně?

Celý případ kauzy Richarda Vojíka vnímám jako velké překročení hranic a zneužití důvěry i autority z pozice lektora. Žádný učitel by rozhodně neměl zneužívat důvěry, se kterou se na něj jeho klienti obracejí, k uspokojení svých osobních a sexuálních potřeb. Pokud lektor vstupuje s klienty do sexuálního kontaktu, jedná se o zneužití a daný člověk by rozhodně neměl pracovat s lidmi. Tantra, je-li je vyučována a předávána správně a eticky, je léčivou filosofií, která může lidem pomoci v mnoha rovinách. O to větší nárok proto klade na učitele. Není žádné umění přivést lidi k zážitkům. Umění je, pomoci jim je integrovat a zpracovat. Já jsem kvůli pořádání seminářů absolvovala pětiletý psychoterapeutický výcvik v gestaltu, abych uměla ošetřit procesy, které mohou na kurzu nastat.

Jelikož se v tantře pracuje s intimními tématy, sexuální energií a důvěrou, jakékoliv překročení hranic může klienty vážně poškodit. Při profesionálním prováděním tantrických masáží je proto v našem centru kladen velký důraz na etiku a osobní odpovědnost masírujících. Jakékoliv pochybení má hluboké negativní následky. Každý masér a masérka v našem centru jsou proto vázáni Standardy kvality a etickým kodexem, které jsem pro tantra masáž jako profesi vytvořila. Jeho porušení by vedlo k okamžitému ukončení spolupráce a dalším postihům.

Podle čeho si své zaměstnance vybíráte? A jak za ně vlastně klientovi ručíte? Přeci jen mnohé klient(k)y asi napadne, že - zvláště v případě mužů - musí jít o člověka vyzrálého ve smyslu sebeovládání a práce s myslí i tělem. Vždyť i masér či masérka cítí vzrušení, nebo to tak není?

Na výběru masérů a masérek si u nás dáváme velmi záležet. Profesionální tantrický terapeut musí být člověk osobnostně zralý, s nadhledem, který má vztah k dávání doteku i k tantře a jeho motivace je zároveň čistě terapeutická, dokáže tedy zůstat pouze v roli průvodce. Maséři i masérky u nás následně procházejí více než 120 hodinami výuky, kde je učíme pracovat s tělem, prohlubujeme jejich znalost tantrické filosofie a etiky, zasvěcujeme je do umění tantrické masáže, meditace, práce s dechem i zacházení s hranicemi. Součástí výuky je i několik sebezkušenostních masáží. V našem centru funguje také následná průběžná supervize, kterou vede zkušený psychoterapeut a supervizor. Naši terapeuti se dále snaží vzdělávat nejen v tantře, ale i v masérských technikách a filosofii.

Masírující pracují i se svými pocity, mezi něž může patřit i vzrušení, touha či přitažlivost. Zde se ale pak dostává ke slovu právě ona zmiňovaná etika, protože dávající nikdy nesmí překročit hranice tantrické masáže, a to ani když by to klient sám chtěl. Jakmile jednou dojde ke ztrátě důvěry, byla by veškerá předchozí práce zbytečná.

Nabydeme-li při výuce dojmu, že daný člověk není připravený dělat průvodce, raději spolupráci vůbec nenavážeme, než abychom ohrozili naše klienty(ky). Všichni naši maséři jsou následně vázáni poměrně přísnou smlouvou, která má chránit naše klienty, maséry i pověst našeho centra.

A ještě na závěr - jaký prožitek (pocit) by si měl klient s sebou po tantrické masáži odnést domů?

Klient by měl odejít především s pocitem, že prožil několik krásných hodin, kdy se o něj někdo staral a dával mu lásku a péči. Měl by být odpočatý a fyzicky i psychicky uvolněný a plný nové energie. Když se masáž povede, může se dotknout i spirituální zkušenosti, klient může prožít léčení strachu nebo studu, cítit propojení v celém svém těle a často také inspiraci pro další život.

Napsala Bc. Michaela Lynnette Torstenová, MBA

Zakladatelka Tantra masáže Praha s.r.o., psychoterapeutka, manažerka, lektorka tantry a skupin osobnostního rozvoje, koučka, lektorka jógy a holistické práce s tělem, masážní terapeutka (10 let praxe), autorka terapeutické tantrické masáže techniky „Inner wave“, lektorka masáží. Číst více

Facebook Instagram Twitter Google + Google maps Yelp

© 1998 - 2023, Tantra masáže Praha s.r.o., Grafická 1216/25 (vchod Na Čečeličce 5), Praha 5. IČ: 24688142.
Upozornění: kopírování textů a obrázků z těchto stránek je zakázáno!